Zielone światło na budowę Via Carpatia

Via Carpatia łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji to jeden ze sztandarowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. O tym między innymi mówił wczoraj w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

– Po pierwsze, życzę sukcesów w budowie dróg, tu działa sztafeta. My przygotowaliśmy program, który wy realizujecie. Poprzednio było odwrotnie, ale daliśmy sobie z tym programem radę – te słowa posła Cezarego Grabarczyka z Platformy Obywatelskiej nie tyczą się jednak szlaku drogowego Via Carpatia, którego realizacja została zablokowana przez poprzedni rząd PO-PSL.

Dwa lata temu, na wniosek europosłów Platformy Obywatelskiej, Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego zdecydowała o zamknięciu petycji dotyczącej Via Carpatia. W ten sposób polscy europosłowie porzucili ważne strategiczne plany dotyczące rozwoju Polski, które poprawiłyby dostępność komunikacyjną naszego kraju. Teraz jeden ze sztandarowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości dostał zielone światło od Parlamentu Europejskiego – wskazał Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

– Chcemy, aby Via Carpatia miała optymalny przebieg i żeby była jak najbardziej akceptowana, jako arteria komunikacyjna nie tylko dla Podlasia, ale też i dla całej Polski. Chcemy, żeby Via Carpatia była akceptowana przez wszystkich podróżujących przy wschodniej granicy Unii Europejskiej – wskazał Jerzy Szmit.

Via Carpatia to wielki sukces rządu Prawa i Sprawiedliwości, o czym podczas podsumowania pierwszego roku pracy rządu mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

– Udało nam się wrócić do projektu, który zainicjował śp. prezydent prof. Lech Kaczyński w październiku 2006 r., kiedy zainicjował podpisanie porozumienia Via Carpatia. Po konferencji marcowej i kolejnych staraniach i zabiegach naszego resortu Via Carpatia jest projektem, który jest wspierany przez większość państw wschodniej części Unii Europejskiej, ale także i zewnętrznych sąsiadów Unii – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Według założeń, szlak Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów, potem przez słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19.

TV Trwam News/RIRM

drukuj