Zbigniew Koniusz nowym wojewodą świętokrzyskim

We wtorek premier Mateusz Morawiecki, na wniosek szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, powołał Zbigniewa Koniusza na stanowisko wojewody świętokrzyskiego – przekazało MSWiA. Zastąpi on na tym stanowisku Agatę Wojtyszek.

„W związku z tym, że zarówno wojewoda i wicewojewoda świętokrzyski zostali wybrani na posłów i dziś objęli mandaty poselskie, to tylko w tym województwie konieczne było powołanie wojewody na nową kadencję. Taka decyzja zapewni niezakłóconą realizację zadań wykonywanych przez administrację rządową w terenie” – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker, który w MSWiA wręczył powołanie nowemu wojewodzie.

Zbigniew Koniusz (bezpartyjny) to wieloletni radny powiatu pińczowskiego (od 2002 r.), także obecnej kadencji. W ostatnich wyborach do Sejmu ubiegał się o mandat poselski z 16. miejsca na świętokrzyskiej liście Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskał 4 297 głosów i nie został wybrany.

55-letni wojewoda jest doktorem nauk medycznych. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania w służbie zdrowia.

Koniusz w ostatnim czasie pracował jako kierownik Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Pińczowie. Jest też lekarzem koordynatorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Zbigniew Koniusz na stanowisku wojewody zastąpił Agatę Wojtyszek, która funkcję tę pełniła od grudnia 2015 r. i została wybrana posłanką w październikowych wyborach parlamentarnych. Wojtyszek była siódma na świętokrzyskiej liście PiS, a uzyskała na niej trzeci rezultat – 18 333 głosy.

PAP

drukuj