Dwa zawiadomienia do prokuratury ws. spektaklu w Bydgoszczy

W Bydgoszczy odbył się skandaliczny pseudospektakl promujący pornografię i uderzający w katolików. Zaprezentowano go na deskach teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki. Sprawa trafiła już do prokuratury. Zawiadomienie złożyli: poseł Anna Sobecka, a także wojewoda kujawsko–pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Pseudospektakl zatytułowany „Nasza przemoc i wasza przemoc” został zaprezentowany w ramach Festiwalu Premier w Bydgoszczy. Jego autorem jest Chorwat Oliver Frljić. Przedstawienie obfituje w wulgarne i bluźniercze akty. Skandaliczny pokaz wieńczy scena, w której aktor przebrany za Chrystusa, schodzi z krzyża zmontowanego z kanistrów benzyny i gwałci muzułmankę.

Oburzenia nie kryje poseł PiS Anna Sobecka, która wystosowała w tej sprawie list do Pawła Wodzińskiego, dyrektora Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki, gdzie odbywa się festiwal.

– Trudno ubrać w słowa coś, co na samą myśl przepełnia człowieka obrzydzeniem i odrazą. Nie  można jednak milczeć i pozostać obojętnym na to, gdy ktoś szarga wartościami dla nas najświętszymi. W spektaklu, który obraża każdego myślącego człowieka, nie można niczym usprawiedliwić, a już z pewnością nie wolno usprawiedliwiać wolnością sztuki – podkreśla poseł Anna Sobecka.  

W trakcie spektaklu znieważono również flagę Polski. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zdecydował się skierować zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

– Złożyliśmy rzeczywiście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w dwóch obszarach. Pierwszy obszar to pohańbienie i znieważenie symboli narodowych. Uważam, że jestem do tego zobowiązany, żeby na takie rzeczy jako wojewoda reagować. Druga sprawa to naruszenie uczuć religijnych – wskazuje Mikołaj Bogdanowicz.

Jak czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia, „nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdzie pod pozorem tzw. wolności sztuki promuje się tak obrzydliwe i obsceniczne akty, gdzie nie ma miejsca dla podstawowych, o ile nawet nie najważniejszych i najświętszych wartości”.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj