fot. PAP/Łukasz Gągulski

Zamknięte cmentarze

Od dziś do poniedziałku cmentarze będą zamknięte. To decyzja rządu, który chce w ten sposób walczyć z koronawirusem. Jutro uroczystość Wszystkich Świętych.

Uroczystość Wszystkich Świętych w tym roku będzie zupełnie inna. Ze względu na rosnący bilans osób chorych na COVID-19, rząd postanowił wprowadzić kolejne obostrzenia związane z naszą obecnością na grobach bliskich.

– Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Wszystkich Świętych, jak i dzień Wszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny to będą dni w czasie, których cmentarze będą zamknięte – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Te dni gromadzą duże skupiska ludzi; zarówno na nekropoliach, jak i w środkach komunikacji miejskiej – dodał premier. Podkreślił, że decyzja o zamknięciu cmentarzy została podyktowana troską o zdrowie i życie, w sposób szczególny tych, najbardziej narażonych na chorobę – seniorów.

– Powyżej 70. roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i instrukcji, dyspozycji bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu, przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie – wyjaśnił premier.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy uderza w handlowców.

W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Szczegóły pomocy mają zostać zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

TV Trwam News

drukuj