fot. PAP/Marcin Gadomski

Zamknięta debata kandydatów na przewodniczącego PO w Krakowie

W Krakowie ma odbyć się dzisiaj zamknięta debata kandydatów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Prawdopodobnie będzie to jedyna taka wspólna dyskusja.

O stanowisko szefa partii ubiegają się Borys Budka, Joanna Mucha, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Z ubiegania się o fotel przewodniczącego zrezygnował obecny szef PO Grzegorz Schetyna, a wczoraj także Bartosz Arłukowicz. Polityk chce wspierać Małgorzatę Kidawę-Błońską w kampanii prezydenckiej.

W opinii części członków partii, a także ekspertów, Platforma potrzebuje widocznych zmian. Kluczowe pytanie brzmi, czy któryś z kandydatów ma nowy pomysł na partię – mówi politolog dr Łukasz Stach.

– Do tej pory Platforma Obywatelska ciągle trwała w formule opozycji totalnej, czyli krytyki każdego posunięcia PiS. Ta formuła sprowadziła to ugrupowanie, w której zaczęło ono staczać się po równi pochyłej, ponieważ w Polsce jest kilka ugrupowań, które odwołują się do haseł anty-PiS, ale chociażby Lewica potrafi podkreślać zdobycze socjalnie PiS. Tymczasem formuła opozycji totalnej spowodowała, że PO sama się zmarginalizowała i trzymanie się tego typu pomysłu na politykę grozi dalszą marginalizacją tego ugrupowania. Pytanie, czy wśród polityków Platformy są tacy, którzy potrafią wymyśleć tę partię na nowo – wskazuje politolog.

Czteroletnia kadencja obecnego szefa PO Grzegorza Schetyny upływa z końcem stycznia. Wybory na przewodniczącego partii odbędą się za tydzień w sobotę, a ewentualna druga tura 8 lutego. Wyboru będą dokonywać wszyscy członkowie ugrupowania w swoich kołach.

RIRM

drukuj