fot. PAP/Tytus Żmijewski

Zakończył się egzamin maturalny z języka angielskiego  

Po pisemnej maturze z języka polskiego i matematyki, przyszedł czas na egzamin z języka angielskiego. Przed południem maturzyści sprawdzali swoją wiedzę z tego przedmiotu na poziomie podstawowym. Z kolei od godz. 14.00 pisali egzamin na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. 

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze. Od lat największym powodzeniem cieszy się tu język angielski. W tym roku chęć zdawania go na maturze zadeklarowało blisko 257 tys. osób, czyli 90 proc. maturzystów. Spora część z nich – blisko 138 tys. abiturientów – przystąpiła także do egzaminu z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Razem z tegorocznymi absolwentami liceów i techników, do matury z angielskiego przystąpili abiturienci z wcześniejszych roczników.

Drugim najchętniej wybieranym od lat przez maturzystów językiem obcym jest język niemiecki. Na poziomie podstawowym chce go zdawać 19 tys. tegorocznych absolwentów, a na rozszerzonym – około 8 tys. Egzamin z tego języka odbędzie się 11 maja. Na kolejnych miejscach znalazły się – rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.

Aby zdać maturę należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur zostaną ogłoszone 30 czerwca.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj