fot. PAP/Piotr Polak

Zakłady Mesko S.A. dostarczą 820 rakiet dla polskiego wojska

W zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej podpisano wczoraj umowę na dostawę pocisków rakietowych o zwiększonej donośności Feniks. Zamówienie dotyczy zakupu 820 pocisków o wartości prawie 25 mln zł. Amunicję tę można stosować m.in. w wyrzutniach Langusta.

Rakiety są przeznaczone do przenoszenia głowic odłamkowo-burzących. Mają zasięg niemal dwa razy dłuższy od dotychczas wykorzystywanych, co wzmocni zdolności Wojska Polskiego. Do sprawy ich zakupu odniósł się Adam Krampichowski.

– Oceniamy to bardzo dobrze. W końcu nasze wojsko porozumiało się co do rozbudowy systemu wojsk rakietowych. Dzisiaj Wojsko Polskie zdecydowało się zakupić od firmy ze Skarżyska-Kamiennej, firmy Mesko, około 820 pocisków. Ten proces modernizacji, dostosowania naszych sił zbrojnych trwał co najmniej dwa lata. To jest proces długotrwały i długofalowy, dlatego był on tutaj zatrzymany przez proces dostosowywania naszych technologii do systemów kierowania wojsk lądowych – wskazał Adam Krampichowski.

Umowa na dostarczenie przez zakłady Mesko pocisków rakietowych o zwiększonej donośności Feniks stanowi potwierdzenie zdolności tych zakładów do produkcji takich pocisków – mówił wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak.

To też – jak dodawał – pierwszy etap i wstęp do kolejnych zamówień.

 

RIRM

drukuj