fot. PAP/Marcin Bielecki

XVIII Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

Mielno, mimo pandemii koronawirusa, nie zrezygnowało z organizacji XVIII Międzynarodowego Zlotu Morsów. Zmianie uległa jednak formuła wydarzenia. Planowana jest wyłącznie jednoczesna kąpiel uczestników zlotu w Bałtyku, bez dodatkowych atrakcji i organizacja mniejszych wydarzeń w całej Polsce 14 lutego 2021 roku.

Organizator [XVIII Międzynarodowego Zlotu Morsów 2021] Centrum Kultury w Mielnie zdecydował się ograniczyć imprezę do jednoczesnej kąpieli morsów w Bałtyku, która w dotychczasowych edycjach imprezy była jej kulminacyjnym wydarzeniem poprzedzonym licznymi atrakcjami dla zlotowiczów. Zmiana formuły Międzynarodowego Zlotu Morsów to skutek sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń.

„Mocno wierzymy w to, że stosując się do nowych zasad, mamy szansę przyspieszyć powrót do normalności. Dlatego nie przekreślamy swoich planów związanych z XVIII Zlotem Morsów. Dostosowujemy je natomiast do nowej rzeczywistości” – podkreśliła burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała.

Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami, w mieleńskim zlocie morsów będzie mogło wziąć udział 3 tys. osób.

„Dodatkowo umożliwiamy morsom organizację Mini Zlotów we własnych lokalizacjach” – poinformowała dyrektor Centrum Kultury w Mielnie Anna Ledochowicz.

Zlot w Mielnie oraz w innych lokalizacjach odbędzie się 14 lutego 2021 roku. Morsy wejdą do wody w niedzielę, w południe.

Rejestracja lokalizacji Mini Zlotów rozpoczęła się w poniedziałek (16 listopada) i potrwa do 27 listopada. Natomiast zapisy na udział w zlocie prowadzone będą od 1 grudnia do wyczerpania miejsc bądź do 5 lutego 2021 r. Szczegóły na stronie organizatora (www.zlotmorsow.mielno.pl) http://www.zlotmorsow.mielno.pl/#/  oraz na fanpage wydarzenia (www.facebook.com/ZlotMorsowMielno). http://www.zlotmorsow.mielno.pl/#/www.facebook.com/ZlotMorsowMielno

Organizator zastrzega, iż w przypadku zaostrzenia pandemicznych obostrzeń i konieczności ograniczenia liczby uczestników, liczyć się będzie kolejność rejestracji.

Zloty morsów w nadmorskim Mielnie (woj. zachodniopomorskie) organizowane są od 2004 roku. W ich trakcie ustanowione zostały dwa rekordy Guinnessa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu. Pierwszy w 2010 r., gdy do wody weszły 1054 osoby, i drugi w 2015 r., nadal aktualny, gdy w Bałtyku wykąpało się 1799 morsów.

W XVIII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie uczestniczyło 6 tys. osób, najwięcej w historii imprezy. Większość weszła do Bałtyku podczas finałowej kąpieli. W 2019 r. wykąpały się 4904 osoby z ponad 5022 biorących udział w 16. edycji zlotu. Dla porównania w I zlocie uczestniczyło 122 morsów z 22 miejscowości.

PAP

drukuj