Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie (fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Wyłoniono wykonawcę ekspozycji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Pracownia M.O.C Architekci wygrała konkurs na ekspozycję stałą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. W rywalizacji brały udział 3 projekty.

Grupa architektów z Katowic zdobyła pierwsza nagrodę w wysokości 80 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w sprawie zamówienia dokumentacji projektowej. Kolejne dwie propozycje otrzymały wyróżnienia o łącznej sumie 40-tu tys. zł.

Zdaniem komisji konkursowej niewielka ilość zgłoszeń może świadczyć o skali trudności zadania. Podkreślono także zróżnicowany poziom prac.

Rozstrzygniecie konkursu pozwoli nam na przyspieszenie prac przy budowie muzeum – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL idzie do przodu. Kilka miesięcy temu wyłoniliśmy w konkursie wykonawcę na projekt. Teraz mamy wyłonienie zwycięscy na wystawę stałą i po podpisaniu umowy prace ruszą pełną parą. To jest dla nas wyjątkowe wydarzenie. Ta praca, która zwyciężyła jest bardzo ciekawa i jestem przekonany, że między innymi ona spowoduje, że to muzeum będzie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Wszyscy odwiedzający Polskę szczególnie Warszawę na pewno będą chcieli w przyszłości odwiedzić to miejsce – akcentował Patryk Jaki.

Muzeum powstanie na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie. Przetrzymywani byli tam członkowie podziemia niepodległościowego, m.in.: gen. August Fieldorf ps. Nil oraz przedstawiciele Kościoła, m.in.: ks. abp Antoni Baraniak.

Inicjatorem powstania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj