fot. PAP/Rafał Guz

Wygaszanie ogniska koronawirusa na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych ponad 200 zakażeniach koronawirusem. Większość przypadków dotyczy Śląska. Kolejnych 6 osób zmarło. Liczby mają maleć jeszcze pod koniec tego tygodnia – przekonuje resort zdrowia.

Na Śląsku wszystkie osoby, które zostały zdiagnozowane jako chore, przebywają już w izolacji. „Wymazywane” są nadal rodziny zarażonych górników. Do końca tego tygodnia będzie miało to odbicie w danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia – mówi rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

– Nie mamy, poza tym innego ogniska, ognisko w Wielkopolsce w fabryce mebli jest też już ogniskiem zamkniętym, cała fabryka została „wymazana” – zaznacza Wojciech Andrusiewicz.

To jednak nie oznacza końca epidemii. Wirus wciąż może powrócić jesienią.

Powrócą zakażenia koronawirusem, Covidem-19, jak i dołączy się do tego zapewne wirus grypy. Więc ta koincydencja tych dwóch wirusów na pewno będzie wówczas na jesieni dla nas groźna – podkreśla rzecznik ministerstwa.

Dziś zapadają decyzje o tym, co dalej ze szpitalami jednoimiennymi. Część z nich na pewno odzyska dawne funkcje. Resort zdrowia musi być jednak przygotowany na ewentualny wzrost zakażeń.

Mamy przygotowaną całą logistykę działań w zależności od tego, kiedy i jak wystąpi nawrót koronawirusa – mówi Wojciech Andrusiewicz.

Wraz z powrotem dzieci do szkół nie cichnie dyskusja o testowaniu wszystkich nauczycieli, jacy pracują w placówkach. Chcieli tego przedstawiciele samorządów. I takie testy odbyły się m.in. w Łodzi. Tam zdecydowano się na szybkie testy, których wynik może być mylący. Dlatego teraz takich testów nie zalecają epidemiolodzy. Osoba z minusem może być osobą chorą. Osoba z plusem – miała kontakt z wirusem.

– Tak naprawdę, jak stwierdza to stanowisko konsultantów krajowych i prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, takich testów nie powinniśmy przeprowadzać bez kontroli podmiotu medycznego i kontroli lekarza – podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wcześniej minister Łukasz Szumowski mówił, że do rozważenia jest testowanie nauczycieli w tych regionach, gdzie sytuacja epidemiczna będzie naprawdę bardzo trudna.

TV Trwam News

drukuj