fot. T. Opaska

Wracają połączenia parowozowe w woj. wielkopolskim

W Wielkopolsce wracają regularne kolejowe połączenia pasażerskie obsługiwane przez parowozy. Takie pociągi będą kursować między Wolsztynem a Lesznem oraz między Wolsztynem a Poznaniem, cztery razy dziennie w dni robocze.

Składy osobowe prowadzone przez parowozy zniknęły z rozkładów jazdy trzy lata temu. Ich powrót jest możliwy dzięki powstaniu w 2016 roku instytucji kultury Parowozownia Wolsztyn – podkreśla Tomasz Opaska, przedstawiciel tej placówki.

– Impas trwał tak długo, ponieważ tyle też trwało tworzenie instytucji kultury Parowozownia Wolsztyn, która została powołana w sierpniu ubiegłego roku przez czterech organizatorów. Jednym z nich jest marszałek województwa Wielkopolskiego, który zamawia u nas przewozy planowe trakcją parową, czyli od poniedziałku do piątku do Leszna i w sobotę do Poznania. W niedzielę jesteśmy nastawieni na pociągi specjalne, a więc różne trasy i różne składy – jeździmy po całej Polsce – mówi Tomasz Opaska.

Powrót składów prowadzonych przez parowozy był planowany już kilka miesięcy temu, na przełomie 2016 i 2017 roku.

Obecnie do dyspozycji są dwa sprawne parowozy; jeśli uda się uzyskać dodatkowe fundusze, będzie można wyremontować kolejne dwa.

Umowę o utworzeniu instytucji kultury na bazie Parowozowni Wolsztyn podpisali w czerwcu 2016 roku prezes zarządu PKP Cargo, oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, powiatu wolsztyńskiego i miasta Wolsztyn.

RIRM

drukuj