PAP/Andrzej Grygiel

Wojewoda śląski: górnikom i rodzinom zapewniono pomoc psychologiczną

Górnikom pracującym w czeskiej kopalni w Karwinie i ich rodzinom zapewniono pomoc psychologiczną oraz transport na miejsce tragedii – poinformował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przebywa w Karwinie.

W czwartek w wyniku zapalenia się metanu zginęło tam 13 górników. 12 górników ma obywatelstwo polskie, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszka na terenie Republiki Czeskiej; 13 górnik jest obywatelem czeskim.

Wojewoda śląski jeszcze w czwartek zwołał sztab Centrum Zarządzania Kryzysowego, by zorganizować rodzinom górników niezbędną pomoc.

„To osoby z terenu właściwie całego województwa śląskiego. Kluczowe było zapewnienie pomocy psychologicznej i wszystkie rodziny ją otrzymały. Jeśli ktoś jeszcze potrzebuje transportu do Karwiny, wystarczy zadzwonić do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego” – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Wojewoda jest w stałym kontakcie z przedstawicielami spółki Alpex z Bytomia, która zatrudnia polskich górników do pracy w Czechach. Według zapewnień służb wojewody, firma zapewniła pobyt i wyżywienie rodzinom górników.

PAP/RIRM

drukuj