Płk Antoni Szacki. Źródło: IPN

Włodawa: uroczystości pogrzebowe ppor. Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”

We Włodawie odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe dowódcy oddziału partyzanckiego „Wolność i Niezawisłość” ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.

Szczątki ppor. Leona Taraszkiewicza, żołnierza podziemia niepodległościowego, zostały ekshumowane w u.br. z jednego z grobów na cmentarzu w Siemieniu. To właśnie tę miejscowość w styczniu 1947 r. szturmował Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W wyniku ataku „Jastrząb” został ciężko ranny, a potem zmarł.

O ekshumację wnioskowała siostra „Jastrzębia”. Rodzina chciała mieć pewność, czy w tym miejscu leży właśnie ich bliski.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, wskazuje, że jest to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie.

Jego główne zasługi wojenne to jest czas działalności w „WiN”, czas po II wojnie światowej, gdzie niezwykle skutecznie dowodząc oddziałem rozbił różne oddziały KBW czy MO. Jest to więc postać niezwykle symboliczna. Zginął śmiercią tragiczną na początku 1947 r. Został pochowany w zasadniczo bezimiennym grobie, jedynie z pseudonimem. Ekshumowany na początku lat 90. Uroczysty pogrzeb we Włodawie wydaje się być symbolicznym wydarzeniem dla całej Lubelszczyzny, ale również dla całej tradycji niepodległościowej. Ma to więc wymiar ogólnopaństwowy – podkreśla prof. Ryba.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Ludwika. Ppor. Leon Taraszkiewicz spocznie na cmentarzu we Włodawie.

W 2009 r. prezydent RP Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył żołnierza „WiN” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM

drukuj