fot. TV Trwam News

Wkrótce ruszą konsultacje ws. ustawy metropolitalnej m.st. Warszawy

W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej ruszą konsultacje ws. ustawy metropolitalnej. Kończą się także prace nad stroną internetową, dzięki której warszawiacy i mieszkańcy okolicznych gmin będą mogli uzyskać informacje nt. projektu, a także zgłosić swoje uwagi – mówił na antenie TV Trwam poseł Jacek Sasin.

Chodzi o projekt nowej ustawy o ustroju m.st. Warszawy,  który przewiduje, że Warszawa, jako samorządowa jednostka metropolitalna, swoim zasięgiem obejmie ponad 30 gmin.

Propozycje krytykuje część opozycji. Platforma Obywatelska, która ma większość w radzie miasta st. Warszawy, przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum ws. zmian.

Z kolei poseł Jacek Sasin zwraca uwagę, że Rada z naruszeniem prawa podjęła decyzję o przeprowadzeniu plebiscytu. Ponadto zaproponowała błędne pytanie.

To referendum, które Rada Warszawy zaordynowała w specjalnej uchwale (…) – tak wskazują przynajmniej w tej chwili opinie prawników – (uchwalono – red.) z naruszeniem procedury. Po drugie, Rada Warszawy pyta mieszkańców o coś, co zupełnie nie ma nic wspólnego z propozycją, która została złożona. To pytanie, przypominam, jest sformułowane w ten sposób, że Rada Warszawy pyta: czy jesteś za przyłączeniem do Warszawy okołowarszawskich gmin, co jest pytaniem „z kosmosu”, ponieważ takiego pomysłu w ogóle nie ma. Bo ten projekt zakłada jednak, że każda gmina zostaje oddzielną jednostką ze swoim burmistrzem, ze swoją radą,  budżetem – zaznaczył poseł.

Wizja utworzenia metropolii warszawskiej nie jest nowa. Wcześniej taki pomysł przestawiła PO. Politycy tej partii przez osiem lat nie wprowadzili jednak rozwiązania.

RIRM

drukuj