fot. PAP/Radek Pietruszka

Wiceszef MSZ: Prawa Polaków w Wlk. Brytanii są chronione do momentu wyjścia z UE

Prawa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii do momentu wyjścia tego kraju z UE są chronione – zapewnił wiceszef MSZ Konrad Szymański. Wczoraj w Brukseli reprezentował on nasz kraj na posiedzeniu ministrów ds. europejskich 27 krajów UE, którzy omawiali sprawę Brexitu i dalszych negocjacji.

Ministrowie zdecydowali, że po oficjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w marcu 2019 r., obowiązywał będzie okres przejściowy. Potrwa on do końca 2020 r. Okres ten ma pomóc obywatelom i firmom po obu stronach w przystosowaniu się do nowych okoliczności.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że wytyczne dotyczące dalszych negocjacji ws. Brexitu są zgodne z polskimi oczekiwaniami.

– Chcieliśmy, aby prawa obywateli UE, prawa polskie, były na Wyspach chronione w maksymalnym wymiarze, aby ich prawa nie ucierpiały, nie były zawężane, aby prawa nabyte, także już po ustaniu członkostwa, były chronione. W okresie przejściowym nie wiem, czy można oczekiwać wiele więcej. Tym bardziej, że okres przejściowy – między marcem 2019 r. a końcem 2020 r. – to będzie czas, kiedy Wielka Brytania będzie krajem trzecim, nie będzie państwem członkowskim. W związku z tym trudno oczekiwać, żeby zachowywała wobec UE jakieś specjalne przywileje – wskazał Konrad Szymański.

Podczas okresu przejściowego Wielka Brytania będzie zobowiązana do przestrzegania wszystkich regulacji wynikających z umów zawartych przez Wspólnotę, nie mając jednak prawa do bycia członkiem gremiów powołanych na mocy tych umów.

Obowiązkiem Londynu będzie też udział w unii celnej, jednolitym rynku i dostosowywanie się do zasad unijnej polityki handlowej, stosowanie unijnych taryf celnych i zapewnienie należytej ochrony granic.

RIRM/TV Trwam News

drukuj