fot. PAP/EPA

Wiceszef MSWiA zwrócił się do Niemiec o usprawnienie kontroli granicznych

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba zwrócił się do landowego premiera Brandenburgii o usprawnienie kontroli granicznych. Niemcy 12 czerwca br. wprowadzili kontrole graniczne w związku ze szczytem G20, który odbędzie się 7-8 lipca w Hamburgu.

„Jako Koordynator ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej uprzejmie proszę o podjęcie przez Pana Premiera pilnych działań zmierzających do usprawnienia procesu kontroli po stronie niemieckiej, tak, aby zapewnić jak najpłynniejszy ruch przez naszą wspólną granicę” – napisał w liście do Dietmara Woidke, premiera Kraju Związkowego Branderburgia. Woidke – podobnie jak Skiba w Polsce – jest koordynatorem ds. niemiecko-polskiej współpracy przygranicznej i regionalnej

Wiceszef MSWiA podkreślił, że w związku z wprowadzeniem kontroli granicznych „wystąpiły znaczące utrudnienia w komunikacji drogowej na niektórych przejściach granicznych między naszymi krajami”.

Jak stwierdził Skiba, w poniedziałek o godz. 9.00 kolejka samochodów oczekujących na wjazd na terytorium Niemiec na autostradowym przejściu granicznym Jędrzychowice mierzyła ok. 13 km, a czas oczekiwania na wjazd wynosił kilka godzin.

„Jednocześnie sytuację pogarsza ograniczenia efektywności funkcjonowania naszej granicy na skutek prowadzonych po stronie niemieckiej remontów, w szczególności na autostradzie we Frankfurcie nad Odrą” – zaznaczył Skiba.

Skiba podkreślił, że płynny ruch na granicy ma podstawowe znaczenie nie tylko dla przewozu towarów, lecz także – ze względu na zbliżający się okres wakacyjny – dla osób prywatnych.

„Jednocześnie pragnę podkreślić, iż służby podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, pozostają w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami po stronie niemieckiej” – dodał wiceminister.

Niemiecki resort spraw wewnętrznych poinformował, że kontrole graniczne potrwają do 1 lipca i że ich zakres będzie „elastyczny”, w zależności od sytuacji. Wprowadzenie kontroli granicznych uzgodniono z państwami sąsiednimi i z Komisją Europejską.

PAP/RIRM

drukuj