PAP/Wojtek Jargiło

Wicepremier J. Gowin zachęca do wpisania członkostwa Polski w UE do konstytucji

Wicepremier Jarosław Gowin przekonuje do wpisania do konstytucji rozdziału dotyczącego naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Twierdzi, że taki zapis wzmocni naszą podmiotowość w Unii.

– Takie rozdziały europejskie do swoich konstytucji powprowadzały te najsilniejsze i najbardziej dbające o własną podmiotowość kraje europejskie – Niemcy, Francja, ale także Węgry i szereg innych. Taki rozdział jest potrzebny, ponieważ porządkuje relacje między Polską a Unią Europejską – dzisiaj wiele kwestii jest niejasnych. Po drugie, stabilizuje obecność Polski w UE. Jesteśmy społeczeństwem, które w ok. 90 proc. widzi przede wszystkim zalety tej obecności. Równocześnie chce podkreślić, że ten rozdział zawiera też procedurę ewentualnego wyjścia Polski z UE, gdyby taka była wola zdecydowanej większości Polaków – wskazał Jarosław Gowin.

– Trzeci bardzo ważny argument przemawiający za przygotowaniem i wprowadzeniem takiego rozdziału to argument podnoszący podmiotowość Polski, dlatego że ten rozdział pokazuje także granicę dopuszczalnej ingerencji biurokracji brukselskiej w wewnętrzne sprawy Polski – dodał wicepremier.

TV Trwam News/RIRM

drukuj