Wiceminister zdrowia: Koncepcja Narodowego Instytutu Onkologii do końca czerwca

Do końca czerwca 2018 r. zostanie przedstawiona koncepcja Narodowego Instytutu Onkologii, który ma pełnić kluczową rolę w koordynowanej opiece onkologicznej – zapowiedziała w środę wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala podczas VII Forum Pacjentów Onkologicznych w Warszawie.

Wraz z powstaniem Narodowego Instytutu Onkologii ma zostać uporządkowany system opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową, który – jak podkreślono podczas debaty – jest teraz rozproszony. Wiceminister Głowala wyjaśniała, że kluczową w nim rolę będą pełnić istniejące już w całym kraju centra onkologiczne.

„Centra te dobrze funkcjonują, chodzi teraz o zorganizowanie całościowej i skoordynowanej opieki onkologicznej oraz efektywne wydawanie środków” – zaakcentowała Katarzyna Głowala.

Dodała, że bardziej będzie się liczyła jakość w opiece medycznej, a nie tylko realizowanie procedur.

Na ten problem wskazywało wielu specjalistów. Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu prof. Adam Maciejczyk uważa, że skutkiem braku kontroli jakości, jak również niedostatków kadrowych w onkologii, jest nieefektywne wykorzystanie środków oraz nieodpowiednie leczenie powodujące wzrost powikłań lub przedwczesne zgony.

Prof. Piotr Czauderna, który kieruje powołanym niedawno zespołem ekspertów przy resorcie zdrowia zajmujących się opracowaniem koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii, podkreślił, że polska onkologia potrzebuje nowej strategii, ponieważ wyniki leczenia nowotworów w Polsce odbiegają od tych, jakie uzyskuje się w innych krajach Unii Europejskiej, nawet takich jak Czechy i Słowacja.

„Skończył się czas gaszenia pożarów, potrzebne są rozwiązanie systemowe. Nie może być tak, że liczy się jedynie wykonywanie procedur medycznych, a nie ogólny efekty terapeutyczny” – dodał prof. Czauderna, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Były prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski przekonywał, że dla nowej strategii w onkologii jest poparcie społeczne.

„Nie należy się obawiać, że centra onkologiczne udławią się chorymi na nowotwory, których jest coraz więcej” – ocenił.

Dodał, że mają one jedynie koordynować opiekę nad pacjentem wraz z innymi ośrodkami na terenie kraju zajmującymi się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów.

Prof. Maciejczyk, który jest członkiem zespołu zajmującego się opracowaniem koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii, podkreślił, że wokół centrów onkologicznych ma być zbudowany system koordynowanej i kompleksowej opieki o możliwie najwyższej jakości. Wszystko zależy jednak od lokalnych uwarunkowań. „Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich województw” – dodał.

Zdaniem wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Beaty Ambroziewicz każdy pacjent z chorobą nowotworową powinien mieć swoje koordynatora, żeby nie zgubił się w systemie opieki.

„Niestety do tej pory nie określono jasno statusu tej funkcji w polskiej onkologii” – zwróciła uwagę.

Koalicja domaga się również, żeby w koszyku świadczeń gwarantowanych znalazły się rehabilitacja i leczenie żywieniowe chorych na nowotwory, które jest równie ważne jak stosowane terapie.

„Zabiegamy także o włączenie opieki paliatywnej do pakietu onkologicznego” – podkreśliła prezes PKPO Krystyna Wechmann.

Eksperci przyznali, że polska onkologia, podobnie jak cała służba zdrowia, boryka się z chronicznym brakiem środków.

„Niewiele się mówi o ogromnych kosztach pośrednich, czyli rentach i zasiłkach dla osób, które po błędnie zastosowanym leczeniu nie mogą wrócić do normalnego życia zawodowego i społecznego” – podkreślił prof. Maciejczyk

Prof. Czauderna powiedział, że trzeba zacząć liczyć wszystkie koszty chorób, zarówno te bezpośrednie związane z leczeniem, jak i pośrednie, czyli renty i zwolnienie lekarskie oraz utratę produktywności.

„Z wyliczeń przedstawionych już w 2010 r. wynika, że koszty pośrednie już wtedy sięgały 150 mld zł i były dwukrotnie większe niż wydatki przeznaczane na służbę zdrowia” – dodał.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych domaga się zwiększenia dostępu do nowych terapii przedłużających życie chorych, jak i poprawiających ich jakość.

„Dzięki nowoczesnym metodom leczenia wielu pacjentów onkologicznych możemy traktować jako chorych przewlekle. Dlatego państwo powinno zapewnić im jak najlepszą jakość życia w chorobie, umożliwić funkcjonowanie w rodzinie, społeczeństwie, kontynuowanie pracy zawodowej, a nie przejście na rentę, która dla budżetu państwa jest dodatkowym kosztem” – przekonywała Krystyna Wechmann.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl