fot. flickr

Węgry: rozpoczął się Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej

W stolicy Węgier rozpoczął się IX Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej. Polskę reprezentuje Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu swoją wizytę rozpoczęła od złożenia wieńców przed pomnikami upamiętniającymi polski naród.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1190973224470880256

– Pomników polskich bohaterów na Węgrzech jest bardzo dużo. To świadczy naprawdę o wyjątkowych więziach, jakie łączą Polaków i Węgrów od setek lat – zaznaczyła Elżbieta Witek.

Wydarzenie na Węgrzech jest organizowane już od 15 lat. To element węgierskich działań na rzecz wzmacniania demokratycznych przemian i europejskiej integracji regionu. Od samego początku tematy szczytów były związane z integracją i poszerzeniem Europy. Również i teraz przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej będą rozmawiać o rozszerzeniu Unii Europejskiej.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1191011413625585664

– Źle się stało, że Rada Europejska nie podjęła tego tematu, czyli rozpoczęcia negocjacji z krajami bałkańskimi – szczególnie chodzi tutaj o Albanię i Macedonię Północną – mimo obietnic. Nasz przyjazd tutaj – szefów parlamentów grupy V4 – zorganizowany dla przewodniczących krajów Europy południowej i wschodniej ma pokazać, że jesteśmy zwolennikami, stoimy ciągle na tym samym stanowisku, że Unia powinna być rozszerzona, aby zachować bezpieczeństwo i stabilizację w regionie, ale też całej UE – wskazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Rozmowy rozpoczną się w poniedziałek w siedzibie Zgromadzenia Narodowego w Budapeszcie.

Joanna Wysocka/TV Trwam News

drukuj