fot. Tomasz Strąg

W. Waszczykowski: prof. J. Szyszko ws. Puszczy Białowieskiej broni naszych interesów

Szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył we wtorek, po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli, że minister środowiska Jan Szyszko w sprawie Puszczy Białowieskiej walczy o polskie interesy. „Wierzę, że ma głęboką rację” – zaznaczył.

Witold Waszczykowski na konferencji po spotkaniu w Brukseli był pytany o wtorkową odpowiedź resortu środowiska w sprawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego Puszczy Białowieskiej.

„Zobaczymy, jaką argumentację przedstawił i jakie wrażenie wywrze ona na Trybunale” – powiedział Witold Waszczykowski. Dodał, że w rękach UE pozostaje ocena „co dalej”.

„Nikt nie gra z Komisją. Walczymy o swoje interesy. Te interesy są dobrze uargumentowane. Prof. Szyszko jest wybitnym specjalista od problemów (…) przyrodniczych i wierzę, że ma głęboką rację walcząc o polskie interesy” – dodał.

Wcześniej we wtorek ministerstwo środowiska przesłało do stałego przedstawicielstwa odpowiedź dla KE w sprawie działań prowadzonych w Puszczy Białowieskiej.

„Dokument ma charakter poufny, ponieważ ma on bezpośredni związek z prowadzonym postępowaniem w sprawie Puszczy Białowieskiej. Informujemy w nim Komisję, jak realizujemy postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednocześnie zapewniamy w nim, że działamy zgodnie z prawem, nasze działania ograniczone są jedynie do dbania o bezpieczeństwo publiczne w puszczy” – powiedział PAP rzecznik resortu Aleksander Brzózka.

20 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

PAP/RIRM

drukuj