Warszawska Prokuratura daje przyzwolenie na znieważanie Jana Pawła II  

Prokuratura Rejonowa Warszawa – Mokotów nie widzi przestępstwa w znieważaniu św. Jana Pawła II. Śledczy odmowę wszczęcia dochodzenia uzasadniają ”brakiem znamion czynu zabronionego (…) można znieważyć jedynie osobę żyjącą, nie zmarłego”.

Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożył  Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Dziś do Sądu Rejonowego w Warszawie trafi zażalenie na decyzję prokuratury.

Świety papież Jan Paweł II jest przedmiotem czci religijnej, jest chroniony przez Kodeks Karny – podkreślił Ryszard Nowak, przewodniczący Komitetu.

– Prokuratura stwierdziła, że to, co zrobili internauci, czyli konkurs na najbardziej ohydne słowa na temat naszego świętego papieża, nie jest czynem zabronionym. Prokuratura stwierdziła, że nie można znieważyć osoby zmarłej. Tylko, że prokuratura zapomniała, że Jan Paweł II jest świętym, przedmiotem czci religijnej. Jana Pawła II chroni artykuł 196. Kodeksu Karnego. Dziwię się, że prokuratura nie zna tego bardzo ważnego artykułu – zaznaczył Ryszard Nowak.

Komitet złożył też doniesienie do Prokuratura Generalnego w sprawie publicznego znieważania  św. papieża Jana Pawła II przez internautów.

Na portalu Facebook internauci urządzili sobie haniebne zawody w wymyśleniu najbardziej obrzydliwych i chorych grafik na temat św. Jana Pawła II.  Za ten proceder przewidziano nagrody.

Komitet wskazuje, że św. Jan Paweł II często w Internecie był obrażany, ale skala tego zjawiska teraz jest niewiarygodna. Dlatego sprawą powinna zająć się prokuratura.

RIRM

drukuj