W Warszawie odbyły się uroczystości zakończenia Roku Cichociemnych

Dwa hasła dotyczą Cichociemnych. Pierwsze to „Tobie ojczyzno”, co znaczy służyć Polsce. Drugie to „Wywalcz jej wolność, albo zgiń” – mówił w niedzielę w Warszawie na uroczystościach zakończenia Roku Cichociemnych przewodniczący stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych Adam Stefan Lewandowski.

Cichociemni, czyli żołnierze polscy szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności i prowadzenia działań partyzanckich,) wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie od końca 1943 r. z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. W lutym minęło 75 lat od pierwszego spadochronowego zrzutu trzech z nich na teren okupowanej Polski. Cichociemni, pełniąc służbę w szeregach ZWZ-AK, stali się elitą Polski Walczącej.

Uroczystości poprzedziła Msza św. w kościele św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży. Następnie przeniosły się one pod pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK przy ul. Matejki, gdzie szereg organizacji złożyło wieńce i kwiaty.

Prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przypomniał, że Cichociemni byli wspaniałymi ludźmi, ochotnikami, którzy w niezwykły sposób przysłużyli się Polsce w czasie wojny. Jak podkreślił, byli to głównie oficerowie, rzadko szeregowcy, którzy zrzucani byli z samolotów na spadochronach nad Polską.

„Przechodzili specjalne kursy w Anglii, wojskowości, sabotażu czy dywersji. (…) Po wylądowaniu mieli albo wykonywać indywidualne zadania, albo po zgłoszeniu się do dowódców powierzano im konkretne działania i konkretne oddziały. Byli doskonałymi dowódcami” – zaznaczył.

Dodał, że warto pamiętać, iż jednostka GROM przyjęła hasło Cichociemnych „Tobie Ojczyzno”.

W imieniu organizatorów uroczystości przemawiał Adam Stefan Lewandowski, przewodniczący stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych.

„Dwa hasła dotyczą Cichociemnych. Pierwsze to >>Tobie ojczyzno<<, co znaczy służyć Polsce, poświecić dla niej jak najwięcej. Drugie to >>Wywalcz jej wolność, albo zgiń<<. To jest hasło, które widniało na tle mapy II RP. To o tę Polskę, o te grancie, o II RP walczyli Cichociemnych. To z taką myślą skakali tutaj, aby walczyć o wolną Polskę” – powiedział. Dodał, że o tych wartościach muszą pamiętać w III RP dzisiejsze pokolenia.

Kwiaty i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele m.in. Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, władze miasta Piastowa, jednostki wojskowej GROM, Fundacji Sprzymierzeni z GROM, Stowarzyszenia Rodzin Cichociemnych, stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych i GRH Cichociemnych.

W niedzielę wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie ma odbyć się koncert z okazji zakończenia Roku Cichociemnych, poprzedzony ceremonią wręczenia Medali „Pro Patria”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl