fot. Zuzanna Dąbrowska

Warszawa: Zaprezentowano pierwszy polski samochód elektryczny

W Warszawie zaprezentowano pierwszy, w pełni polski samochód elektryczny. Auto powstało w Fabryce Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej.

Model o nazwie 500e powstał na bazie Fiata 500 produkowanego w Tychach. Auto jest niewielkie i lekkie – waży 1055 kg. Maksymalna prędkość jaką może osiągnąć to 135 km/h. Baterie litowo-jonowe zasilające auto, mają wystarczyć na przejechanie ok. 100 km.

Samochód może być ładowany poprzez podłączenie go do specjalnych stacji zasilających. Jak zapewniają producenci, jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Projekt ma wszystkie podstawowe cechy, które pozwolą na wprowadzenie go do szerokiego użytku – mówi Thomas Hajek, założyciel Fabryki Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej.

Po pierwsze, jest zbudowany w sposób idealny dla samochodu miejskiego. Po drugie, jest całkowicie i od podstaw wyprodukowany w Polsce; szkielet, system zasilania, silnik – to wszystko pochodzi od solidnych i znanych polskich firm. Wierzymy, że obecnie polska opinia publiczna w dużym stopniu skupia się właśnie na takich projektach. Chcemy promować ten projekt na polskim rynku, bo – jak wiemy – Polska jest szóstym co do wielkości eksporterem samochodów i części. Mamy nadzieję, że to auto stanie się w przyszłości towarem eksportowym Polski – zaznacza Thomas Hajek.

Pierwsze zamówienie na 500e to 10 sztuk. Auta mają trafić do jednej z firm wynajmujących samochody.

Autorzy projektu liczą, że już w niedalekiej przyszłości – także dzięki pomocy państwa – pojazd ten będzie dostępny dla każdego.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj