fot. PAP/Radosław Pietruszka

Warszawa: Uroczystości upamiętniające gen. Kuklińskiego

Na Wojskowych Powązkach odbędą się uroczystości upamiętniające gen. Ryszarda Kuklińskiego, pierwszego polskiego oficera w NATO. Obchody rozpoczną się o godz. 14.45 od wprowadzenia asysty wojskowej. Następnie odbędzie się Apel Pamięci z salwą honorową Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na grobie generała zostaną złożone wieńce.

Gen. Ryszard Kukliński jest pewną ikoną walki o wolność Polski, o której trzeba pamiętać – powiedział Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego.

Zapraszamy nie tylko Warszawiaków, ale także odwiedzających Warszawę tego dnia, aby oddać cześć gen. Kuklińskiemu, który w pojedynkę pomógł Stanom Zjednoczonym pokonać sowieckie imperium zła. Ryszard Kukliński będąc oficerem ludowego Wojska Polskiego, które było rosyjskim narzędziem w podboju Europy w ramach Układu Warszawskiego, wykradł supertajne plany Moskwy dotyczące jądrowego ataku na Zachód Europy i przekazał je Stanom Zjednoczonym. Przez 11 lat przekazał około 35 tys. dokumentów – wskazał Filip Frąckowiak.

Obchody organizuje m.in. Izba Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego.

Gen. Kukliński został skazany przez władze PRL na śmierć. Przez lata nie został zrehabilitowany. Dopiero Prezydent RP Andrzej Duda w ub.r. na wniosek szefa MON-u Antoniego Macierewicza mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady. Jutro przyda 13. rocznica jego śmierci.

 

RIRM

drukuj