fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Warszawa: Trwa międzynarodowa konferencja „Zbrodnia katyńska. 75 lat walki o prawdę”

W Warszawie trwa międzynarodowa konferencja poświęcona zbrodni katyńskiej. Spotkanie odbywa się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego i przebiega pod hasłem „Zbrodnia katyńska. 75 lat walki o prawdę”.

Uczestnicy konferencji pochylą się m.in. nad wątkiem „kłamstwa katyńskiego” i możliwościach przeciwdziałania fałszowaniu historii przy pomocy środków prawnych.

Głos zabrał już wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Nie ustaniemy w dążeniu do ustalenia każdego zamordowanego w Katyniu z imienia i nazwiska – mówił.

Podkreślił, że robiąc to, niweczymy zamiary sowieckiego totalitaryzmu. W konferencji biorą także udział historycy z Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Argentyny.

Kierownik Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak, współorganizator wydarzenia, zaznaczył, że tego typu spotkania nie tylko upamiętniają ofiary, ale również edukują.

– Sprawa Katynia jest sprawą wagi nadrzędnej. Jest to nie tylko przypomnienie tego haniebnego ludobójstwa, ale też ma bardzo ważne znaczenie moralne, ewangeliczne wręcz. Jest to głośne memento. Te kilkadziesiąt tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej (ludzie młodzi, utalentowani) nigdy nie zakładało, że – wbrew zasadom wielkowiekowym szanowania zdrowia i życia jeńców wojennych – spotka ich taki los. O tym trzeba pamiętać. Z drugiej strony jest także kwestia edukacyjna. Tego typu konferencje te kwestie nagłaśniają i mają szeroki wątek edukacyjny – wskazał Sławomir Frątczak.

 

O pamięć ofiar zbrodni katyńskiej oraz prawdę historyczną dba również IPN. Z tej okazji wydał drugi już tom publikacji „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952”. Dziś z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka odbędzie się konferencja prasowa związana z premierą książki.

 

RIRM

drukuj