fot. Muzeum Niepodległości

Warszawa: Spotkanie patriotyczne w Muzeum Niepodległości

W warszawskim Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie historyczno-artystyczne, wpisujące się w obchody 98. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenie było też nawiązaniem do zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

W spotkaniu pod nazwą „Niepodległa. Od listopada do listopada” udział wzięli przede wszystkim kombatanci oraz pasjonaci historii. Głównym punktem programu było sympozjum dotyczące losów naszego państwa od roku 1830 do odzyskania niepodległości w roku 1918.

Minister Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu ds. kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że oba te wydarzenia są ze sobą nierozerwalnie związane.

– Bez względu na to, czy rewolucja, Powstanie listopadowe 1830 roku miało sens militarny, miało szanse militarne, z całą pewnością dawał siłę dla pokoleń następnych i można zaryzykować twierdzenie, że to, czego Polacy dokonali w latach 1914-1918, to czego dokonali, a czego wynikiem była niepodległa Polska, nie mogłoby się zdarzyć, gdyby nie było Powstania listopadowego – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Spotkanie zakończył koncert fortepianowy, podczas którego uczestnicy mogli usłyszeć m.in. utwory Fryderyka Chopina.

RIRM

drukuj