fot. twitter.com/MonikaaaBilska

W WSKSiM trwa XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie”. Spotkanie odbywa się ku czci śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. W homilii wskazywał na cztery istotne w kościele miejsca – ołtarz, ambonę, chrzcielnicę i konfesjonał.

– Te cztery miejsca, które są w każdej świątyni, mają szczególną rolę. Mają szczególne znaczenie w wychowaniu człowieka, w wychowaniu młodego pokolenia. Dlatego prowadzimy nasze dzieci, naszą młodzież właśnie do świątyni na wspólną modlitwę – mówił ks. bp Ignacy Dec.

Kongres odbywa się ku czci śp. księdza kardynała Zenona Grocholewskiego, który co roku współorganizował wydarzenie.

– Był odpowiedzialny za wszystkie szkoły i wyższe uczelnie katolickie. Znał świat. Jemu bardzo zależało na formowaniu człowieka. Ucieszył się bardzo, gdy dowiedział się, że jest taka uczelnia – wspominał podczas otwarcia kongresu o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor-założyciel toruńskiej uczelni.

– Potrzebne są uczelnie, w których będzie prawdziwe wychowywanie. Rozwijanie ducha, rozwijanie osobowości – dodał.

Pozdrowienia do organizatorów i uczestników kongresu skierował o. prof. Andrzej Wodka CSsR, prezes Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych.

– Proszę przyjąć szczególne wyrazy uznania za podjęcie tej ważnej tematyki, ważnej dla samego Kościoła, jak i całej globalnej ludzkiej społeczności. Wdzięczność płynie także ze strony agencji AVEPRO, której mam przywilej od ponad 2 lat przewodniczyć – dziękował o. prof. Andrzej Wodka CSsR.

W trakcie międzynarodowego kongresu głos zabiorą także goście z Niemiec, Meksyku, Argentyny, Chile, Filipin, Namibii, Hiszpanii czy Iraku.

TV Trwam News

drukuj