fot. twitter.com

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Czy pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat?”

Trwający 27 lat pontyfikat św. Jana Pawła II wpłynął na Kościół i struktury społeczne nie tylko w Polsce, ale na wszystkich kontynentach – to wniosek płynący z międzynarodowej konferencji pt. „Czy pontyfikat Jana Pawła II zmienił świat?”. Spotkanie odbyło się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

W tym roku przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Prelegenci z Polski, ale także całej Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej wskazywali na wpływ, jaki miał św. Jan Paweł II na poszczególne dziedziny życia. Podkreślono m.in., że dzięki Świętemu pogłębiony został kult Matki Bożej Fatimskiej, a także zmienił się charakter pielgrzymek papieskich.

Jan Paweł II wysłał mocny sygnał wsparcia dla krajów uciemiężonych przez komunizm. Mówił głośno o zagrożeniu, jakim jest ten totalitaryzm, nawoływał rządzących do opamiętania. O tym, jak Ojciec Święty Jan Paweł II ukształtował polskie społeczeństwo mówił senator prof. Jan Żaryn.

– Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II  był wiodący na odzyskanie przez Polskę niepodległości. I to przede wszystkim należy analizować przez pryzmat przebiegu i skutków kolejnych trzech pielgrzymek do Polski – w 1979, 1983 i 1987 roku. To wszystko jest pewnego rodzaju dziedzictwem, które dzisiaj podlega przez historyków analizie. Bez wątpienia jesteśmy w gronie fachowców zgodni, że Jan Paweł II bez wątpienia był tym, który swoim autorytetem, swoją pozycją, swoim pontyfikatem przyczynił się do tego, że jesteśmy wolnym, niepodległym narodem – wskazał historyk.

Wśród zaproszonych gości był prof. Pablo Perez Lopez z Uniwersytetu w hiszpańskiej Nawarze. Prelegent poruszył temat wpływu papieża Polaka na społeczeństwa Europy Zachodniej.

– Myślę, że najistotniejszą zmianą w Europie Zachodniej, jakiej dokonał św. Jan Paweł II było uświadomienie ludziom, że sekularyzacja to poważne zagrożenie dla cywilizacji – że bez religii i duchowości zmierzamy w bardzo niebezpiecznym kierunku dla narodów i dla naszych społeczności. I że z tego powodu musimy przewartościować nowoczesny styl życia i być zdolnymi do zatrzymania materializmu, który zaczyna rządzić naszym życiem – zauważył prof. Pablo Perez Lopez.

Konferencję zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II.

40.rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na papieża będziemy obchodzić 16 października.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj