W Warszawie odbyła się debata pt. „Medyczna Racja Stanu – tezy dla zdrowia”

Większa odpowiedzialność Polaków za własne zdrowie oraz za to jak finansowany jest system ochrony zdrowia – to główny cel konferencji „Medyczna Racja Stanu – tezy dla zdrowia”, która wczoraj odbyła się w Warszawie. W debacie ekspercko-systemowej wzięli udział lekarze, osoby zarządzające służbą zdrowia, politycy oraz urzędnicy.

Kryzys zdrowotny może dopaść każdego z nas. Przychodzi on najczęściej, gdy zaczynamy ciężko chorować lub gdy choruje ktoś z naszych bliskich. Wtedy nie myślimy o niczym innym. Robimy wszystko, by dotrzeć do stanu sprzed kryzysu zdrowia, tylko niestety często jest to zbyt późno.

Sygnałem alarmowym ma być „Medyczna Racja Stanu – tezy dla zdrowia”. Pierwsza z debat ekspercko–systemowych odbyła się wczoraj w Pałacu Staszica w Warszawie.

– Tezy dla zdrowia są propozycją i zawołaniem do każdego z nas – do decydentów i wszelakich środowisk opiniotwórczych. Wszystkie ręce na pokład. Zróbmy coś, żebyśmy nie chorowali, żebyśmy jak najdłużej byli w tym dobrostanie, który poprzedza prawdopodobnie nieuchronne kryzysy zdrowotne – powiedziała Joanna Jasińska, rzecznik prasowy „Medycznej Racji Stanu”.

W trakcie debaty eksperci skupieni wokół „Medycznej Racji Stanu” przedstawili 15 tez na poprawę sytuacji ochrony zdrowia. Dotyczą one m.in. szerszego dostępu do terapii ratujących życie, walki z epidemią otyłości, powołania Funduszu Walki z Rakiem i Funduszu Chorób Rzadkich oraz stworzenia możliwości pozabudżetowego finansowania służby zdrowia – wskazał dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

– Choroby cywilizacyjne, zgodnie z epidemiologią, z tym co widzimy, jeżeli chodzi o starzenie się społeczeństw, to właściwie coraz więcej będziemy mieli seniorów i super seniorów, którzy będą obarczeni wieloma chorobami cywilizacyjnymi – zaznaczył dr Meder.

Eksperci chcą, by w najbliższym czasie wdrożono konkretne projekty – zaznaczył dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

– Chcemy w dosyć krótkim czasie z kilkoma najbliższymi tezami iść do decydentów, do parlamentu, do ministra, do tych wszystkich osób, które decydują o zdrowiu Polaków. To mają być konkretne rozwiązania, konkretne pomysły, a może już nawet projekty, które można by było wdrożyć – powiedział dr Michał Sutkowski.

By pacjenci poczuli poprawę sytuacji w służbie zdrowia, wpierw potrzebne są konkretne rozwiązania. Niestety bolączką polskiej służby zdrowia nadal są kolejki oraz brak kadr medycznych.

– Powinniśmy dążyć do tego, żeby system naprawy zdrowia, opieki zdrowotnej w Polsce, nie był gwałtownie zmieniany przez kolejnych ministrów, tylko żeby kierunek był zbliżony. Ja do tego dążę i mam nadzieję, że uda mi się to wypracować. Tak to się dzieje na świecie – zdrowie nie jest miejscem na rewolucję, zdrowie jest miejscem na poprawę ewolucyjną opieki nad pacjentem – zaznaczył minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Inicjatywa „Medyczna Racja Stanu – tezy dla zdrowia” jest kontynuacją debaty z 5 grudnia 2016 r. „Zdrowie i Bezpieczeństwo Narodowe”. Wydarzenie jest organizowane przez Polską Unię Onkologii, Instytut Studiów Politycznych PAN i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl