fot. twitter.com/MON_GOV_PL

W Tomaszowie Lubelskim oraz w Lesznie odbędą się dziś przysięgi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

W Tomaszowie to już trzynasta tego rodzaju uroczystość. W Lesznie odbędzie się natomiast pierwsza przysięga wielkopolskiej brygady WOT. Ochotnicy przeszli intensywne szkolenie podstawowe na terenie jednostek wojskowych.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Jak wskazuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, świadczy o tym fakt organizowania kolejnych przysięg.

– W tej chwili w Wojskach Obrony Terytorialnej jest już 12 tys. żołnierzy, z tego 10 tys. to są ochotnicy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Znakomita większość tych żołnierzy służy w jednostkach 1 i 2 etapu, czyli w 6 brygadach na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia, w 2 brygadach na terenie Mazowsza oraz 1 na terenie Warmii i Mazur. Rozpoczęliśmy formowanie kolejnych 7 brygad w centralnej Polsce. W Lesznie odbędzie się pierwsza przysięga spośród tych kolejnych 7 brygad, których formowanie rozpoczęło się na początku tego roku. Planujemy, że jeszcze do końca tego roku chcielibyśmy, aby nasze szeregi powiększyły się o kolejne 5 tys. żołnierzy – podkreśla ppłk Marek Pietrzak.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych – rodzaj Sił Zbrojnych RP.

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

RIRM

drukuj