fot. twitter.com/KancelariaSejmu

W środę rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na rok 2021

Rząd zajmie się w środę projektem ustawy budżetowej na rok 2021 – wynika z opublikowanego we wtorek porządku obrad środowego posiedzenia Rady Ministrów.

Wcześniej we wtorek o takiej możliwości mówił minister finansów Tadeusz Kościński.

– Do piątku, w tym tygodniu, projekt musi trafić do Rady Dialogu Społecznego – powiedział Tadeusz Kościński we wtorek rano na antenie Radia Gdańsk.

– Deficyt przyszłorocznego budżetu będzie pochodną tegorocznego. (…) Do końca września musimy złożyć projekt budżetu do Sejmu i wtedy będzie wiadomo, jaki jest prognozowany deficyt na przyszły rok – dodał.

Pod koniec lipca tego roku Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Przewidziano: wzrost PKB o 4 proc. i inflacji o 1,8 proc. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniesie 2 tys. 800 zł – to wzrost o 200 zł w porównaniu z 2020 r. i 550 zł – z 2019 r. Do 18,30 zł wzrośnie też minimalna stawka godzinowa. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 103,84 proc.

W komunikacie po posiedzeniu rządu informowano wtedy, że na bieżącą sytuację makroekonomiczną polskiej gospodarki wpływa światowy kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19.

 – Polityka rządu w zakresie tworzenia projektu budżetu państwa na 2021 r. będzie miała na celu ograniczenie negatywnych skutków gospodarczych epidemii, zaś priorytetem stanie się możliwe szybka odbudowa potencjału gospodarczego Polski – dodano.

Na potrzeby projektu budżetu państwa na 2021 r. przyjęto też, że dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej wyniesie 3,4 proc., a stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku – 7,5 proc.

PAP

drukuj