fot. arch. TV Trwam News

W poniedziałek PKW zajmie się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów

W poniedziałek na popołudniowym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu; we wtorek opinia trafi do Kancelarii Prezydenta – przekazała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

W piątkowym wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda poinformował, że wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię projektu postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. Zapowiedział, że zarządzenie wyborów nastąpi niezwłocznie po tym, jak otrzyma odpowiedź z PKW.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała PAP, że Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta w poniedziałek, na popołudniowym posiedzeniu. Jak przekazała, we wtorek PKW przekaże swoją odpowiedź do Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda zdradził w piątkowym wywiadzie, że we wniosku do PKW wskazał niedzielę 13 października jako datę wyborów parlamentarnych, bo chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 r.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw – najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów – formalnie ruszy kampania wyborcza.

PAP/RIRM

drukuj