W murach WSKSiM trwają letnie warsztaty dla młodzieży

Dobiegł końca kolejny dzień letnich warsztatów w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. W sobotę oprócz zwiedzania Radia Maryja i TV Trwam młodzi wzięli udział w seminarium zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Muzyka, taniec, śpiew, zgłębianie tajników pracy dziennikarza radiowego, prasowego i telewizyjnego – tak w dużym skrócie wyglądają wakacyjne warsztaty w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczestnicy inicjatywy mieli także okazję zobaczyć, jak ta praca wygląda od kuchni. W sobotę zwiedzali  Radio Maryja i TV Trwam.

– Jestem pozytywnie zaskoczony, nie spodziewałem się, że tutaj będzie tak miło. Mogłem dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak pozytywny odbiór i cieszę się, że tutaj przyjechałem – przyznał Wiktor Wanacki, uczestnik warsztatów.

Warsztaty to także zajęcia informatyczne, historyczno-politologiczne oraz krajoznawcze. Młodzież uczestniczyła w sobotę także w seminarium naukowym połączonym z otwarciem wystawy zatytułowanej: „Nasze milczenie jest wstydem. Prześladowania religijne i etniczne we współczesnym świecie”.

– Seminarium zostało zaplanowane w kontekście tych letnich warsztatów   dla naszej młodzieży. Chcieliśmy im pokazać i połączyć ich pasje z tym, co dzisiaj jest dla współczesnego człowieka bardzo ważne, a mianowicie, żeby mieć zorientowanie, że problem przemocy i problem dyskryminacji  prześladowania ludzi wierzących, jest to problem bardzo obecny – akcentował o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

I niestety ten problem narasta – podkreślił dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu dr Jan Wiśniewski.

– Ta kwestia, o której dzisiaj mówiliśmy, narastania też pewnych fobii wobec chrześcijan, wobec Żydów w Europie Zachodniej, to też jest pewien cykl, który niestety wraca. Bliski Wschód, Azja, to są miejsca, gdzie dochodzi do planowych prześladowań religijnych – wskazał dr  Jan Wiśniewski.

Prześladowania chrześcijan mają miejsce także w Europie. Przykładem jest chociażby Hiszpania – mówiła obecna na seminarium Maria Garcia z Obserwatorium Wolności Religijnej w Madrycie.

– W latach 2017-2018 było ponad 2 tys.  ataków, ale w Hiszpanii widać bardzo duży wzrost i ten wzrost jest bardzo znaczący – zaznaczyła Maria Garcia.

Po wykładzie dokonano uroczystego otwarcia wystawy poświęconej problemowi prześladowań religijnych i etnicznych we współczesnym świecie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl