fot. PAP/Paweł Supernak

W Ministerstwie Energii podpisano porozumienia o współpracy ws. elektromobilności

W Ministerstwie Energii podpisane zostały porozumienia o współpracy w zakresie elektromobilności. Dokumenty zatwierdzili przedstawiciele resortów, a także prezesi wybranych spółek Skarbu Państwa, m.in. Grupy Lotos, Poczty Polskiej czy TVP.

Porozumienia obejmują szereg działań w ramach współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności, czyli sektora pojazdów elektrycznych. Sygnatariuszami szeregu dwustronnych porozumień są m.in. resorty inwestycji i rozwoju oraz infrastruktury. Podpisali je także operatorzy elektroenergetyczni, zakłady produkujące sprzęt do ładowania samochodów elektrycznych, a także firmy z sektora paliwowego.

Elektromobilność to walka o zdrowie i komfort – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

To jest pewien przełom, dzięki któremu stajemy się jako Polska w sprawach elektromobilności liderem w Europie. To nasze państwo postanowiło, że elektromobilność jest tym, co prowadzi nas do nowoczesności, także w zakresie walki z emisją, co jest niezwykle ważne – zaznaczył szef resortu.

Z kolei wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska wskazała, że Polska jest krajem przyszłości. Musimy wykorzystać potencjał drzemiący w Polakach – dodała.

– Dzisiejszy dzień Panie Ministrze jest dowodem na to, że Polska jest idealnie przygotowana na czekającą nas globalną zmianę jaką jest epoka samochodów elektrycznych. Wpisanie elektromobilności w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju polskiego rządu premiera Mateusza Morawieckiego ma dzisiaj kontynuację w podpisywaniu porozumień o współpracy. Przed nami ambitny plan realizacji strategii do 2020 r., zarówno odpowiedzialnego rozwoju, jak tworzenia warunków do rozwoju elektromobilności – mówiła polityk.

Podpisane dziś porozumienia mają stanowić wsparcie obowiązującej od lutego ustawy o elektromobilności. Stwarza ona warunki do upowszechnienia transportu elektrycznego w Polsce. Ustawa zakłada, że w 2025 roku po polskich drogach jeździć będzie 1 milion samochodów elektrycznych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj