By Jakub Hałun - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8456561

W Krakowie odbędą się  o uroczystości upamiętniające 72. rocznicę wyroków w pokazowym procesie działaczy WiN i PSL

10 września o godzinie 12.00 w Krakowie odbędą się  o uroczystości upamiętniające 72. rocznicę wyroków w pokazowym procesie działaczy WiN i PSL. Organizatorzy zapraszają na ul. Senacką 1 w Krakowie (budynek dawnego sądu), gdzie znajduje się pamiątkowa tablica.

Jednym z najgłośniejszych procesów pokazowych w Krakowie była rozprawa przeciwko Franciszkowi Niepokólczyckiemu, Stanisławowi Mierzwie i ich współpracownikom – tzw. proces krakowski (11 sierpnia – 10 września 1947 r.). Miał on służyć skompromitowaniu podziemia niepodległościowego i wykazaniu jego związków z PSL. W 1947 r. komuniści przeprowadzali szeroko zakrojoną akcję zmierzającą do ostatecznego przejęcia pełni władzy w kraju. Po sfałszowanym referendum z czerwca 1946 r. i wyborach z lutego 1947 r., najbardziej represjonowane były dwa największe ugrupowania opozycyjne – działający jawnie PSL i pozostająca w konspiracji organizacja poakowską – Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Proces krakowski był jednym z kluczowych przedsięwzięć mającym skompromitować w oczach społeczeństwa oba ugrupowania. W przyszłości stał się pretekstem do nasilenia ataków na ludowców i ich prezesa Stanisława Mikołajczyka.

W procesie krakowskim sądzono działaczy Zrzeszenia WiN (wśród nich prezesa II Zarządu Głównego płk. Franciszka Niepokólczyckiego) oraz członków PSL ze Stanisławem Mierzwą, wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie, sądzonym wcześniej w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w Moskwie.

Działaczy WiN oskarżano głównie o prowadzenie działalności wywiadowczej na rzecz obcych mocarstw oraz terroryzowanie członków PPR. PSL-owcom zarzucano współpracę z nielegalnym podziemiem. Szczegółowo zaplanowany przebieg rozprawy, a następnie wyrok, był w zasadzie potwierdzeniem zarzutów z aktu oskarżenia. Prasa prześcigała się w napastliwych tytułach, podkreślających „łączność PSL z podziemiem, »watażką« Andersem i obcymi agenturami”.

10 września 1947 r. ogłoszono wyrok. Sąd w składzie: Romuald Klimowiecki (przewodniczący), Józef Małachowski i Jan Zabłocki (ławnicy) skazał osiem osób na karę śmierci, osiem na długoletnie więzienie, a jedną uniewinnił.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl