fot. pl.wikipedia.org

W Katowicach spotka się Trójstronny Zespół ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

W Katowicach zbierze się Trójstronny Zespół ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Udział w posiedzeniu weźmie m.in. pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Adam Gawęda. Przedmiotem rozmów będzie rosnąca presja płacowa w górnictwie. 12–procentowej podwyżki w tym roku domagają się związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej.

Dyskusja skupi się też wokół klimatu. O szczegółach mówi wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

– Będziemy omawiać wszystkie bieżące sprawy dotyczące górnictwa i aktualną sytuację. Głównymi tematami na pewno będą sytuacja górnictwa w kontekście klimatu i wszystkie działania podejmowane przez nasz rząd, żeby można było jeszcze funkcjonować. Kolejnym ważnym temat będą sprawy płacowe, które są nierozwiązane. Trwają spory zbiorowe i tutaj też będzie duży problem. Przy tej całej nagonce na górnictwo, jeszcze zająć się odpowiednią płacami, które są niezbędne, żeby ktoś chciał na kopalni pracować – wskazuje Wacław Czerkawski.

14 stycznia w Polskiej Grupie Górniczej mają rozpocząć się rozmowy płacowe z udziałem mediatora. Negocjacje na linii związkowcy-zarząd spółki toczą się już od kilku miesięcy.

W listopadzie ubiegłego roku strony podpisały protokół rozbieżności. PGG zgodziła się na postulat ws. włączenia dodatków gwarantowanych do sumy, na podstawie której naliczane są nagrody roczne. Chodzi m.in. o tzw. czternastkę.

Nie udało się jednak osiągnąć porozumienia ws. 12-procentowej podwyżki, jakiej domagają się górnicy.

RIRM

drukuj