fot. twitter.com

W Gdańsku i Pucku odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

W niedzielę i sobotę na Pomorzu odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Obchody współorganizuje Instytut Pamięci Narodowej. Mieszkańcy Gdańska i Pucka wzięli udział w koncertach, festynach, wystawach i rekonstrukcjach historycznych.

W gdańskim Narodowym Muzeum Morskim miał miejsce wernisaż wystawy „Puck, 10 lutego 1929 oczami świadków”. Z kolei w urzędzie marszałkowskim odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasz Miegoń mówił o znaczeniu powrotu Pomorza do Macierzy.

– Przybycie polskiej administracji i Wojska Polskiego nad morze, odzyskanie dostępu do Bałtyku – stwarzało nowe, niezwykłe możliwości. To stwarzało możliwości budowy gospodarki morskiej, marynarki wojennej, lotnictwa morskiego, obecności polskiej bandery na morzach i oceanach świata. Wykorzystano tę szansę bardzo dobrze. W XX-leciu międzywojennym (nie całym, bo do Bałtyku doszliśmy w 1920 r.) zbudowaliśmy gospodarkę morską, zbudowaliśmy wspaniały port w Gdyni – powiedział dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.

Centralne obchody 100–lecia zaślubin Polski z morzem odbędą się w poniedziałek w Pucku. Weźmie w nich udział Andrzej Duda. Prezydent zainauguruje uroczystości odsłonięciem tablicy upamiętniającej 100. rocznicę powrotu Pomorza do Macierzy.

O godzinie 11.00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła sprawowana będzie Msza św. Eucharystii przewodniczył będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

RIRM

drukuj