fot. Justyna Strąg

W czwartek w Polsce miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północnym zachodzie również deszczu

Jak informuje IMGW, Europa południowo-zachodnia i południowo-wschodnia znajdować się będą pod wpływem wyżów. Nad pozostałą częścią kontynentu pogodę kształtować będą niże z ośrodkami nad Francją, Łotwą, Morzem Norweskim i północno-wschodnim Atlantykiem wraz z układami frontów atmosferycznych.

W nocy Polska północno-wschodnia pozostanie pod wpływem powoli wypełniającego się niżu znad Bałtyku. Natomiast na południowym zachodzie kraju zacznie rozbudowywać się klin wyżowy związany z wyżem znad Atlantyku. W północnej części kraju w nocy zaznaczy się jedynie początkowo obecność wtórnego frontu chłodnego. W dzień słaby klin wyżowy stopniowo obejmie swoim zasięgiem cały kraj. Pozostaniemy w dość chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie będzie rosnąć.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 988 hPa i będzie spadać.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północnym zachodzie również deszczu. W górach opady śniegu. Lokalnie w centrum i na południu kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 2 st. C na północnym wschodzie do 6 st. C na południowym zachodzie. Chłodniej na obszarach podgórskich Karpat około 0 st. C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 80 km/h, może powodować zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy na północnym wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie słabe opady śniegu i śniegu z deszczem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego aż do wystąpienia, głównie w zachodniej i południowej części kraju, opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu i południowym zachodzie kraju opady śniegu miejscami mogą być o umiarkowanym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 8 cm na południowych krańcach Małopolskiego, Opolszczyzny i na Dolnym Śląsku oraz o około 10 cm na Przedgórzu Sudeckim i na Śląsku. Temperatura minimalna od -3 st. C na wschodzie, około -1 st. C, 0 st. C w centrum i zachodzie. Wiatr na północny i w centrum słaby, południowo-zachodni na pozostałym obszarze kraju umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zmieniających się. W Sudetach wiatr w porywach do 70 km/h, w Karpatach do 100 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP

drukuj