pixabay.com

W czwartek w Polsce miejscami opady śniegu, na zachodzie, południu i w centrum również deszczu ze śniegiem i deszczu

Jak informuje IMGW, Półwysep Iberyjski oraz wschodnia Europa będą pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu będą pod wpływem niżów z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi i Włochami.

Wschodnia połowa kraju pozostanie na skraju wyżu znad Rosji, zachodnia dostanie się w zasięg zatoki niżu znad Atlantyku. Nad zachodnią połowę kraju dotrze front okluzji. Z południa napłynie nieco cieplejsza i bardziej wilgotna masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie spadało.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na krańcach południowo-wschodnich małe. Miejscami opady śniegu, na zachodzie, południu i w centrum również deszczu ze śniegiem i deszczu. Na południu i w centrum przejściowo opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. W górach opady śniegu, w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Temperatura maksymalna -1 st. C do 3 st. C, jedynie na Suwalszczyźnie -2 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem, a pod koniec dnia także na Przedgórzu Sudeckim dość silny i porywisty, z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr w porywach do 85 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy w południowo-wschodniej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko w Karpatach duże i tam możliwe opady deszczu ze śniegiem bądź śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie deszczu. Na północy i w centrum opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -3 st. C do 0 st. C; cieplej miejscami na wybrzeżu i Opolszczyźnie, około od 1 st. C; na obszarach podgórskich około -4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu kraju okresami dość silny, w porywach do 60 km/h na Podhalu, przeważnie południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 100 km/h, może powodować zamiecie śnieżne.

PAP

drukuj