Uroczyste odprowadzenie szczątków odnalezionych bohaterów z Kwatery „Ł”

Szczątki ofiar zbrodni komunistycznej odnalezione w kwaterze „Ł” zostały dziś uroczyście odprowadzone na Cmentarzu Północnym. Na początku lipca zakończył się ostatni etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Warszawskich Wojskowych Powązkach.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ministrów oraz instytucji i urzędów państwowych.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do uczestników uroczystości. Dziś kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej „Łączki”, które trwały ponad 70 lat – napisał. List prezydenta odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

– Blisko dwa lata temu, podczas uroczystego pogrzebu ofiar ekshumowanych w Kwaterze „Ł” wyraziłem ufność, że prace zostaną dokończone, a wszyscy odnalezieni zidentyfikowani i godnie pochowani. Ogromnie się cieszę, że te słowa właśnie się wypełniają. Zarazem mam świadomość, jak wiele zadań jeszcze przed nami. Szczątki, które dziś opuszczają „Łączkę” trzeba dokładnie zbadać i ustalić tożsamość zmarłych. Wielkiego wysiłku wymagają również dalsze poszukiwania w innych miejscach kaźni oraz zbiorowego grzebania zamordowanych, i w stolicy i w wielu innych miastach kraju – powiedział Wojciech Kolarski.

Premier Beata Szydło zauważyła, że elity III RP zapomniały o bohaterach podziemia niepodległościowego. List od Prezes Rady Ministrów odczytał minister Paweł Szefernaker.

– Prawda o losach Żołnierzy Wyklętych odradzała się żmudnie i powoli. Często odradzała się po chichu i wbrew woli wielkich grup interesów. Apele o pamięć i przywrócenie nazwisk pomordowanym w czasach stalinowskiego terroru przechodziły cicho i bez medialnego echa. Oddolne inicjatywy po raz pierwszy zyskały wsparcie państwa dzięki staraniom śp. prezydentowi Lecha Kaczyńskiego. Jego walkę o ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych przerwała nagła i tragiczna śmierć, ale Parlament wykonał jego wolę. Zasiane wtedy ziarno z każdym rokiem coraz mocniej kiełkuje. Podjęte przez Instytut Pamięci Narodowej badania na „Łączce” i w innych miejscach pochówków bohaterów to kolejny element tego wielkiego planu – zaznaczył Paweł Szefernaker.

Kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, od 1948 r. komunistyczne organy bezpieczeństwa potajemnie grzebały członków polskiego podziemia niepodległościowego straconych w więzieniu mokotowskim.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl