fot. PAP/Radek Pietruszka

Ukraina: Marszałek Senatu odwiedził miejsca pamięci związane z legionistami poległymi w 1916 r.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w piątek na Ukrainie odwiedził polskie miejsca pamięci związane z legionistami, którzy polegli koło Kostiuchnówki w 1916 r.

 

Stanisław Karczewski zwiedził Polską Górę, Redutę Piłsudskiego i Polski Lasek, gdzie spotkał się z harcerzami. Późnym wieczorem zaplanowano tam wspólne zapalenie zniczy i modlitwę harcerską na polskim cmentarzu wojennym, gdzie spoczywają legioniści, którzy polegli tu w bitwie w 1916 r.

Marszałek Senatu odwiedził także cmentarz w Wołczecku, gdzie również pochowano legionistów; wziął tam udział w pracach konserwatorskich, prowadzonych na miejscu przez harcerzy jednostki łódzkiej ZHP, która od 20 lat realizuje program wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży polskiej mieszkających w Polsce i na Ukrainie. Karczewski i towarzyszący mu senatorowie pomagali harcerzom przy malowaniu.

Głównym celem Centrum Dialogu Kostiuchnówka jest pielęgnowanie miejsc pamięci narodowej na Wołyniu, w szczególności cmentarzy, kwater, mogił i innych upamiętnień poświęconych Legionom Polskim walczącym o niepodległość na Wołyniu w latach 1915-1916. Od 1998 roku udało się przywrócić z niebytu miejsca pochówku w Kostiuchnówce, Maniewiczach, Wołczecku, Jeziornej, Koszyszczach, Kowlu, Kuklach, Jabłonce, odrestaurować 8 Słupów Pamięci na Pobojowisku Legionowym, odnaleźć i odrestaurować pomniki w Trojanówce, w Maniewiczach i pod Polską Górą, odbudować zbiorowe mogiły w Czersku i w Polskim Lasku.

Młodzież zajmuje się także miejscami spoczynku żołnierzy z wojny z Rosją Sowiecką w latach 1919-1920 w Kowlu i Cminach, a także cmentarzem polskiej samoobrony z 1943 roku w Przebrażu. Na cmentarzu starym w Kowlu zajęła się również kwaterą dziecięcą, grobami harcerzy oraz grobami policjantów.

Marszałek Senatu objął patronat honorowy nad uroczystością „O obrońcach naszych polskich granic” w Kostiuchnówce. Organizatorem patriotycznych uroczystości są harcerze Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to już 21. edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie.

W bitwie pod Kostiuchnówką pierwszy raz wszystkie trzy brygady Legionów wspólnie stanęły do walki. Starcie trwało od 4 do 6 lipca 1916 r.

PAP/RIRM

 Galeria

drukuj