U progu Wielkiego Postu ruszyło wiele akcji charytatywnych niosących pomoc potrzebującym

Wyjątkowym uczynkiem miłosierdzia jest jałmużna. Dlatego w Wielkim Poście jest tak wiele akcji, poprzez które możemy pomagać potrzebującym. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie rusza z kampanią „Chleb dla Syrii”. Na dworcach w całym kraju pojawią się specjalne daromaty, gdzie można wpłacać środki na budowę 12 piekarni w Syrii. W Poznaniu z kolei zainaugurowano tegoroczną akcję „Misjonarz na Post”.

W Syrii jest śnieg. Zima daje się we znaki mieszkańcom i pogłębia ogromny kryzys – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

– Wyziębienie, brak ogrzewania, brak leków, dramatyczne apele tamtejszych biskupów, którzy mówili, że nie wyobrażali sobie, że może być gorzej – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Okazuje się, że jednak może. Wartość syryjskiej waluty spada. Bezrobocie sięga 80 procent. Zresztą, nawet codzienna praca nie pozwala utrzymać rodziny. Dlatego Syria wciąż potrzebuje pomocy. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wspólnie z rządem i spółką PKP SA, uruchamia specjalne daromaty.

By pomóc Syrii, potrzebna jest karta płatnicza i dobre serce – podkreśla wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

– Te pieniądze od razu trafią na konto, z którego będą transferowane bezpośrednio do najbardziej potrzebujących Syryjczyków – wyjaśnia wiceminister Janusz Kowalski.

Pierwszy daromat pojawił się we wtorek na Dworcu Centralnym w Warszawie.

– Przez Dworzec Centralny w Warszawie przewija się rocznie ok. 15 mln pasażerów, tysiąc pociągów dziennie – wskazuje wiceminister Janusz Kowalski.

PKP udostępni też kolejne dworce – mówi prezes spółki Krzysztof Mamiński.

– Planujemy to na dworcach w Poznaniu, Gdyni, bo w Gdańsku jest remont, Wrocław, Kraków – wylicza prezes Krzysztof Mamiński

Taka solidarność z Syryjczykami wpisuje się w rozpoczęty w środę Wielki Post.

Jałmużna to od zawsze jeden z symboli tego czasu. I o taką jałmużnę zabiega także Caritas. Poprzez akcję „Dar juniora dla seniora”. Ma ona charakter ekumeniczny. Włączają się w nią Kościoły ewangelicki i prawosławny.

– Chodzi o pewne budowanie mostów międzypokoleniowych. O to, żeby jałmużna, która jest słowem z języka greckiego i oznacza miłosierdzie, w istocie to miłosierdzie wprowadzała w nasze życie – zaznacza Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Pieniądze trafią do potrzebujących seniorów. Akcja będzie odbywała się w parafiach. Środki można też przekazać poprzez SMS, ale i wpłatę na konto.

Inną formę pomocy proponuje portal misyjne.pl. W środę ruszyła akcja „Misjonarz na post”.

– Aby dołączyć do akcji, należy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i tam, wypełniając bardzo krótki formularz – wpisując imię, nazwisko i adres mailowy – wylosowujemy misjonarza – wyjaśnia Michał Jóźwiak z portalu misyjne.pl.

To od nas zależy, w jaki sposób chcemy wesprzeć misjonarzy – mówi Michał Jóźwiak.

– To może być modlitwa, ofiarowanie cierpienia, jakieś dobre postanowienie – wskazuje redaktor misyjne.pl.

Myślimy o tych, którzy są daleko – podkreśla ks. bp Szymon Stułkowski z archidiecezji poznańskiej.

– To wsparcie duchowe ludzi świeckich, konsekrowanych, zakonników, księży, pracujących na misjach wpisuje się w ten dar naszego miłosierdzia – zaznacza ks. bp Szymon Stułkowski, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Już teraz do akcji „Misjonarz na Post” zgłosiło się blisko 40 tys. osób.

TV Trwam News

drukuj