[TYLKO U NAS] Rzecznik komisji weryfikacyjnej: Rekompensata w formie zwrotu budynku powodowała wiele nieszczęść

Do tej pory przeprowadzana reprywatyzacja powodowała wiele nieszczęść – mówił w środowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Oliwer Kubicki, rzecznik komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Jak dodał, było to przyczyną decyzji o rekompensacie w formie gotówkowej zamiast zwrotu nieruchomości.

Patryk Jaki przedstawił wczoraj projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Przewiduje on zakończenie przekazywania nieruchomości. Zamiast tego proponowana jest wypłata odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości. Jak powiedział Oliwer Kubicki, ta propozycja wynika z doświadczeń, jakie zebrała komisja weryfikacyjna podczas swojej pracy i ze świadomości możliwości finansowych państwa polskiego.

Wiemy o tym, że kształt prowadzonej do tej pory reprywatyzacji spowodował utratę ogromnego majątku, ale i dużą skalę nieszczęść. Musimy pamiętać o wielu rodzinach oraz powstańcach warszawskich wyrzucanych z domów, a na ul. Twardej trzeba było przenosić dzieci do innej szkoły. Wiemy już, że forma zwrotów w tzw. naturze, czyli w formie zwrotu budynków, powoduje wiele nieszczęść. My wychodzimy z założenia, że państwo polskie nie może przywracać pewnej sprawiedliwości osobom, które przez komunistów zostały pozbawione części majątku, kosztem innych obywateli. Działo by się tak, gdybyśmy kontynuowali tę drogę, która zwraca budynki w tzw. naturze – mówił rzecznik komisji weryfikacyjnej.

Gość programu „Polski punkt widzenia” wskazał, dlaczego komisja zdecydowała, iż wypłata odszkodowań będzie wynosiła maksymalnie do 20 proc. wartości nieruchomości.

Należało tutaj wyważyć dwie racje: oczekiwanie grupy mieszkańców (tylko polskich obywateli) i interes ogółu społeczeństwa. Szukaliśmy różnych wzorców. Była ustawa o mieniu zabużańskim. Ona przyjęła wartość 20 proc. Trudno byłoby dzisiaj powiedzieć tym osobom, które starały się o odzyskanie mienia zabużańskiego, że są nagle jakąś gorszą kategorią obywateli, ponieważ ktoś inny dostanie więcej. Nie chcieliśmy się w tej kwestii rozróżniać. Wartość 20 proc. nie była również kwestionowana na arenie międzynarodowej, a projektując ten akt prawny chcieliśmy, by nie został on zakwestionowany później w instytucjach europejskich – powiedział Oliwer Kubicki.

Gość TV Trwam wskazał, w jaki sposób będzie ustalana wartość nieruchomości.

Bardzo często na nieruchomości szły bardzo duże nakłady, szczególnie po II wojnie światowej, a wręcz były one odbudowywane. W związku z tym będziemy szacować wartość tych nieruchomości na moment, w którym ta nieruchomość była zabierana danemu obywatelowi – zaznaczył rzecznik komisji.

Jak dodał, w myśl projektowanych przepisów, tylko obywatele, którzy w czasie pozbawiania ich majątku byli obywatelami Polski, ale też w chwili wejścia w życie tej ustawy są obywatelami Polski, mają prawo do ubiegania się o taką rekompensatę. Pozostali nie zostaną objęci tą ustawą i zamykamy im drogę do dochodzenia roszczeń – zaznaczył rzecznik komisji.

Całość programu „Polski punkt widzenia” z udziałem Oliwera Kubickiego można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl