fot.: Mateusz Marek/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. Ryba: Państwo polskie już dawno powinno tworzyć takie miejsca jak toruńska Kaplica Pamięci

Gdyby takie miejsca, jak toruńska Kaplica Pamięci były budowane wcześniej, to w kontekście historycznym bylibyśmy dziś w zupełnie innym miejscu w relacjach nie tylko z Izraelem, ale i całym światem. Państwo polskie już wcześniej powinno tworzyć takie miejsca – powiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba.

Historyk odniósł się również do odkładanego w czasie ustanowienia Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów oraz wyjazdu polskiej delegacji ekspertów do Izraela. [czytaj więcej] 

Jak poinformował dziś marszałek Sejmu Marek Kuchciński, debata nad prezydenckim projektem o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Zdaniem prof. Mieczysława Ryby, istnieje obawa wielu polskich kręgów politycznych, ażeby nie doszło do podobnych rzeczy, jakie miały miejsce w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz – przemówienia ambasador Izraela Anny Azari.

– Widać, że ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest pewnym problemem. Być może chodzi o to, żeby zgiełk, który się pojawił w relacjach polsko-izraelskich, nie zepsuł tego święta. Wiemy, że kiedy będziemy czcić takie święto, to dobrze by było, żeby pojawili się przedstawiciele Izraela i organizacji żydowskich. Sama afera związana z nowelizacją ustawy o IPN wybuchła w momencie, kiedy czciliśmy rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Pani ambasador Azari w bardzo przykrym momencie wrzuciła ten temat w obieg. Zatem w tym sensie jest obawa wielu polskich kręgów politycznych, ażeby nie doszło do podobnych rzeczy. Pamiętajmy o tym, że są to ludzie, którzy bardzo dużo poświęcili, a często nawet życie swoje i bliskich tylko po to, aby ratować swoich sąsiadów i przyjaciół innej narodowości – zaznaczył historyk.

Źle by się stało, gdybyśmy mieli rezygnować z Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów – dodał.

– Taki dzień już dawno powinien zostać ustanowiony w przestrzeni naszego państwa. Przypomnę tylko, że Kaplica Pamięci w Toruniu powstała z inicjatywy oddolnej, prywatnej. Państwo polskie już wcześniej powinno tworzyć takie miejsca. W kontekście historycznym bylibyśmy dziś w zupełnie innym miejscu w relacjach nie tylko z Izraelem, ale i całym światem – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Prof. Ryba odniósł się również do wyjazdu polskiej delegacji ekspertów do Izraela ws. nowelizacji ustawy o IPN i wskazał, że takie inicjatywy są po to, by wyjaśnić nie tylko skutki tej ustawy, ale i prawdę historyczną.

– Celem wyjazdu polskiej delegacji naukowców i ekspertów do Izraela jest to, aby wyjaśnić nie tylko skutki tej ustawy, ale i prawdę historyczną, bo tu jest kluczowa sprawa. Przyglądając się sporom wokół tej ustawy można się „czepiać” o pewne formalne kwestie, ale nie dotyczą one wzajemnych spraw polsko-izraelskich, ale naszych wewnętrznych. Problem sporny polega na tym, że pojawiły się nie tylko kwestie zafałszowania, ale również polityki Izraela, która oparta jest na tezie o przekonaniu wyjątkowości i wyłączności ofiar żydowskich w czasie II wojny światowej – zaznaczył historyk.

Różne narody, a nawet państwa europejskie, wchodziły we współpracę z Niemcami w czasie dokonywania różnych aktów ludobójstwa, ale państwo polskie nigdy tego nie uczyniło – przypomniał.

– Państwo polskie zwalczało nawet swoich obywateli, którzy dopuścili się zdrady w tym zakresie. A że w czasie diabolicznym, jakim był okres totalitaryzmu, pojawiały się jednostki, które zdradziły, to rzeczywiście miało miejsce. Tak było we wszystkich innych narodach. Natomiast Polska od strony instytucjonalnej może się pochwalić. Po pierwsze, tę wiedzę trzeba zakomunikować partnerom izraelskim. Po drugie, trzeba pokazać, jaka jest na tym tle zbudowana nasza opowieść o II wojnie światowej. Cofać się można tylko wtedy, jeśli byłby jakiś fałsz czy błąd, a nie wtedy, kiedy mamy racje. Jeśli byśmy się cofnęli, przyznalibyśmy się do czegoś, co w ogóle nie miało miejsca – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Ryby można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj