[TYLKO U NAS] Prof. Modzelewski: Alarmowaliśmy rząd PO-PSL, ale nikt nas nie słuchał. Straty idą już w setki mld zł

„Super Express” dotarł do raportu prof. Witolda Modzelewskiego z czerwca 2014 r., który informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatków. „Szkoda, że nikt nas nie wysłuchał, ponieważ Polska rocznie traciła nawet 50 mld zł” – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Modzelewski. Jak dodał, straty idą już w setki miliardów złotych, a te pieniądze są nie do odzyskania.

Od 2004 r. są w Polsce nowe ustawy regulujące podatek VAT i akcyzę. W latach 1993-2004 były nie wspólnotowe wersje tych podatków. Po 10 latach wersji wspólnotowych został przez Instytut Studiów Podatkowych opracowany raport podsumowujący te 10 lat – powiedział prezes Instytutu prof. Witold Modzelewski.

Raport dotyczył 10-lecia VAT-u i akcyzy po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Jedną z jego istotnych części było wskazanie na spadającą efektywność fiskalną tych podatków, czyli spadające dochody zarówno realnie, jak i nominalnie. W raporcie wskazaliśmy na przyczyny tego zjawiska. Wynika to m.in. z działań i zaniechań legislacyjnych. Zaznaczyliśmy, że stworzono te przepisy pod wpływem lobbingu zarówno branżowego, jak i biznesu podatkowego, który opanował proces legislacyjny. Podsuwał on projekty, które były na szkodę interesu publicznego – zaznaczył były wiceminister finansów.

Z tym problemem spotykał się każdy, kto zajmował się akcyzą wspólnotową i VAT-em wspólnotowym. Dlatego ten raport przekazaliśmy wszystkim, kto mógł być tym zainteresowany – dodał.

Reakcja na raport była wręcz osłupiająca – podkreślił profesor nauk prawnych.

Zamiast podjąć choćby jakąkolwiek polemikę, to była obraza i zbulwersowanie. Zaprzeczono istnieniu tych problemów, o których mówią dziś w przestrzeni publicznej rządzący. Ale w 2014 r. dominowała jeszcze narracja, że VAT wspólnotowy i akcyza wspólnotowa to są wspaniałe rozwiązania, które są korzystne – powiedział prof. Modzelewski.

Jednak rodzi się pytanie – korzystne dla kogo? Już dawno było wiadomo, że nie były korzystne dla budżetu. Najgorsze jednak, że nie było to korzystne dla podatników – dodał.

Jeżeli ktoś sprzedaje towary nieopodatkowane i jest konkurentem dla uczciwego przedsiębiorcy, to uczciwy przedsiębiorca musi z nim przegrać, bo kto sprzedaje towary i usługi bez podatku jest czasami tańszy nawet o 40 proc. To było wręcz skandaliczne w tamtym momencie, bo wiedziano o tym, że proces legislacyjny jest zdominowany przez tych, którzy są zainteresowani złym prawem, niedziałającym w interesie publicznym, ale w interesie tych, którzy unikają opodatkowania – powiedział gość Radia Maryja i dodał, że nie było możliwości debaty z tym, kto autoryzował te przepisy.

To wskazuje na to, że gdyby wówczas podjęto poważną dyskusję albo nas po prostu wysłuchano, mogło być inaczej, jednak nikt takiej dyskusji nie podjął – zaznaczył prof. Witold Modzelewski i wskazał, że kwota, jaką straciło państwo polskie idzie już w setki miliardów złotych.

Nie podjęto działań mających na celu wyeliminowanie tych zjawisk. To nas kosztowało setki miliardów zł. Średnia roczna strata w przypadku VAT-u wynosi 2 proc. PKB, a w przypadku akcyzy – 1 proc. PKB. Przypomnę, że 3 proc. PKB w dzisiejszych realiach wynosi ponad 50 mld zł. Tyle traciliśmy rocznie. W związku z tym władza odpowiada również za zaniechania. Szkoda, że tak się stało, bo te pieniądze straciliśmy i ich nigdy nie odzyskamy. To nie są pieniądze do odzyskania. One zostały już dawno wytransferowane z Polski. Jest tylko możliwość niedopuszczenia do dalszych praktyk tego rodzaju. Najważniejsze, że to się już zaczęło dziać – podkreślił były wiceminister finansów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl