fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] J. Mosiński: Ostatnia decyzja ws. Nowogrodzkiej 6a potwierdza ponury scenariusz reprywatyzacyjny

Kwestie zabójstwa Jolanty Brzeskiej, czy nękania i zastraszania lokatorów zamieszkujących na Nowogrodzkiej 6a potwierdzają ponury scenariusz reprywatyzacyjny. Do tego dochodzi niechlubna rola prezydent m.st. Warszawy, która podjęła decyzję niezgodną z prawdą obiektywną powiedział w rozmowie z dziennikarzem TV Trwam Szymonem Kozupą poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Komisja weryfikacyjna do tzw. „dzikiej reprywatyzacji” uchyliła decyzję miasta stołecznego Warszawy w sprawie Nowogrodzkiej 6a. Dzielnicę wraz z lokatorami przejęła spółka Jowisz. Firma komandytowo-akcyjna odkupiła prawa do niej w momencie zreprywatyzowania na rzecz spadkobierców właścicieli.

Ten aspekt reprywatyzacyjny ma same ciemne strony. Sytuacja lokatorów z punktu widzenia społecznego: tam wylewano fekalia, nękano i zastraszano ludzi. Mamy również kwestię zabójstwa Jolanty Brzeskiej. Do tego dochodzi niechlubna rola Hanny GronkiewiczWaltz, która podjęła decyzję niezgodną z prawdą obiektywną – zwrócił uwagę parlamentarzysta PiS-u.

Zdaniem komisji, prezydent Warszawy nie ustaliła przesłanki posiadania gruntów w chwili złożenia wniosku dekretowego. Jak mówił przed kilkoma dniami jej przewodniczący Patryk Jaki, decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Jan Mosiński zaznaczył, że prezydent Warszawy zostanie w tej sytuacji wezwana jako świadek i będzie zeznawać przed komisją weryfikacyjną badającą sprawę Nowogrodzkiej 6a.

Proszę zwrócić uwagę na nowelizację ustawy o komisji weryfikacyjnej, w której zakładamy, że przy uchylaniu się biegłego przed przybyciem na posiedzenie, możemy się zwrócić do prokuratora okręgowego o zatrzymanie i doprowadzenie takiej osoby przed oblicze komisji. Nie chciałbym tego stosować wobec Hanny GronkiewiczWaltz, ale kwestią czasu jest zweryfikowanie jej dobrej woli, tak aby wyjaśnić wiele aspektów poza prawnych działalności jako prezydenta Warszawy w tym całym złodziejskim procederze reprywatyzacyjnym – dodał rozmówca.

Do konsultacji w Ministerstwie Sprawiedliwości trafił projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa Patryka Jakiego.

Kiedy uporamy się z projektem zmian do ustawy o komisji weryfikacyjnej, a mam nadzieję, że rozstrzygnie się to do końca roku, wówczas będziemy chcieli pochylić się nad projektem, który przygotowuje Patryk Jaki. Wiemy, że jest intencja, aby powołać regionalne komisje weryfikacyjne, mające się zająć tym procederem m.in. w Krakowie czy Poznaniu – akcentował pos. Jan Mosiński.

RIRM

drukuj