fot. Mirosław Politowski

[TYLKO U NAS] J. Gowin: Reforma szkolnictwa wyższego scementuje koalicję rządzącą

Nie ma żadnego napięcia i kontrowersji w związku z ustawą dot. szkolnictwa wyższego – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Sprawa reformy szkolnictwa wyższego jest bardzo ważna i nie podzieli koalicji rządzącej. Przeciwnie, jeszcze bardziej nas scementuje – dodał.

Wydłużenie studiów zaocznych, zmiany w wyborze rektorów, możliwość prowadzenia egzaminów wstępnych i lustracja profesorów – to tylko część założeń reformy szkolnictwa wyższego, które we wtorek zapowiedział minister Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

Ustawa o szkolnictwie wyższym, tzw. ustawa 2.0, przygotowywana była od 1,5 roku w bardzo szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas prac nad tą ustawą odbyło się dziewięć wielkich konferencji, a także setki debat czy paneli dyskusyjnych. Od początku zapowiadałem, że projekt ustawy, który będzie podlegał dalszym pracom, przedstawię podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie – wskazał wicepremier.

Jak dodał, „zainteresowanie projektem ze strony świata akademickiego jest ogromne; do Krakowa zjechało ponad 3 tys. osób ze świata akademickiego z całego kraju i toczą się tu bardzo ciekawe dyskusje”.

Polityk odniósł się do jego rzekomego konfliktu z partią rządzącą i wskazał, że nie ma żadnego napięcia i kontrowersji.

Pojawiły się wątpliwości, czy konsultowałem tę ustawę z Klubem Parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość. W ubiegłym tygodniu miałem spotkanie z posłami i senatorami z PiS-u z komisji edukacji. Także wszystko jest w tej kwestii w porządku. Koalicja ma się znakomicie, a sprawa reformy nauki i szkolnictwa wyższego na pewno nas nie podzieli. Przeciwnie, jeszcze bardziej scementuje – powiedział Jarosław Gowin.

Mamy wybitnie zdolne pokolenie Polaków. Musimy dać im warunki do jak najlepszego rozwoju – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Musimy kształcić naszą młodzież na najwyższym poziomie. Nie może być tak, jak się to dzieje od wielu lat, że co roku duża część najzdolniejszych maturzystów wyjeżdża studiować do najlepszych uczelni europejskich czy nawet amerykańskich. W ten sposób tracimy większość z tej młodzieży. To jest strata niepowetowana. Musimy również zapobiec drenażowi mózgów, jeżeli chodzi o młodych naukowców. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej 30 tys. młodych naukowców rozjechało się po uniwersytetach całego świata. Ci ludzie powinni wrócić do Polski. Musimy mieć z nich jak najwięcej. Oni powinni mieć w Polsce tworzone warunki do prowadzenia badań na światowym poziomie – zaznaczył minister szkolnictwa wyższego.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj