fot. sxc.hu

[TYLKO U NAS] Wicepremier B. Szydło: Górnictwo jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski

Na pewno górnictwo jest naszą podstawą bezpieczeństwa energetycznego. Musimy jednak pamiętać o dywersyfikacji źródeł energetycznych – zwróciła uwagę wicepremier Beata Szydło podczas niedzielnych „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.

Beata Szydło podkreśliła, że istnieje próba wyparcia polskiego górnictwa z rynku. Różne europejskie polityki prowadziły do osłabienia polskiego górnictwa.

– Cieszę się, że z bardzo dużym sukcesem udało nam się przeprowadzić reformę górnictwa. To był trudny moment, bo kiedy w 2015 r. przystępowaliśmy do tworzenia rządu, to na Śląsku nasi poprzednicy praktycznie już rozpoczęli proces likwidowania górnictwa poprzez zamykanie kopalń (…). Dzięki Prawu i Sprawiedliwości udało się tę reformę przeprowadzić, udało się górnictwo dofinansować, w tej chwili wchodzimy w etap, kiedy można rozpocząć realizację nowoczesnych inwestycji i budować nowoczesne górnictwo. Górnictwo musi się zmienić, musi sprostać wymaganiom polityki klimatycznej, a także oczekiwaniom mieszkańców. Nowoczesne czyste technologie górnicze są możliwe, ale wprowadzenie ich wymaga czasu (…). Na pewno górnictwo jest naszą podstawą bezpieczeństwa energetycznego – akcentowała gość „Rozmów niedokończonych”.

Wicepremier mówiła, że trzeba jednak pamiętać o dywersyfikacji źródeł energetycznych. W związku z tym decyzja o tym, aby tak silnie postawić na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu – dodała.

– To idea rozpoczęta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Gazoport się rozwija, w tej chwili jesteśmy już w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ umowy, które podpisaliśmy, uniezależniają nas od rosyjskiego gazu. Naszym głównym celem jest, żebyśmy mieli jak najwięcej źródeł i abyśmy nie byli uzależnieni od jednego dostawcy – wskazała Beata Szydło.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego zwróciła uwagę, iż w Unii Europejskiej jest ogromna walka, jeśli chodzi o wpływy energetyczne.

– Najlepszym przykładem jest oczywiście budowa Nord Stream II. Ten projekt jest realizowany przy dużym sprzeciwie Polski. Będąc premierem podnosiłam to wielokrotnie. Udało nam się wprowadzić do agendy i zbudować grupę państw, które konsekwentnie sprzeciwiają się tej budowie. Nasz rząd cały czas próbuje doprowadzić to tego, aby ta niekorzystna inwestycja nie powstała. Nord Stream II jest przykładem tego, w jaki sposób lobbystyczne grupy wpływają na państwa członkowskie. Te interesy grają tak dużą rolę, że jeżeli nie ma konsekwencji ze strony polskich przedstawicieli w Unii Europejskiej, to Polska przegrywa na rynku – podkreśliła Beata Szydło.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl