[TYLKO U NAS] W. Woźniak: Na Kresach najbardziej ściskają serce indywidualne spotkania z Polakami

Pomoc rozumiana jako przekazywanie przez nas paczek do Caritasu czy szkoły to jedno, ale indywidualne spotkania u ludzi w domach – najbardziej ściskają za serce. Ci ludzie zawsze na nas czekają, strasznie za nami tęsknią, bardzo się cieszą, starają się ugościć nas już niemalże świątecznie – zaznaczył Wojciech Woźniak, Prezes Fundacji Polskich Wartości, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Szczecińska Fundacja Polskich Wartości co roku wspiera Polaków mieszkających na Litwie. Wśród pomocowych akcji znalazła się 5. edycja Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Tuż przed Bożym Narodzeniem na Wileńszczyznę dostarczono ok. 1600 paczek o łącznej wadze ponad 20 ton. W organizację zaangażowanych było kilka tysięcy wolontariuszy.

Wojciech Woźniak poinformował, że w paczce wartej około 100 zł znalazły się przede wszystkim artykuły spożywcze codziennego użytku, jak olej, mąka czy wędliny. Osobno zrobiono także paczki ze słodyczami dla dzieci.

– Oprócz paczek żywnościowych i paczek ze słodyczami były też specjalne paczki dla szkół, które zawierały artykuły szkolne, książki, zeszyty, tornistry, gry edukacyjne. Dodatkowo zawieźliśmy telewizor dla niepełnosprawnego chłopczyka oraz trzy materace rehabilitacyjne, gdyż oprócz niego chore są także dwie jego siostry – mówił prezes Fundacji.

W nocy z 11 na 12 grudnia br. na Litwę ruszyło 12 osób, wioząc tirem oraz trzema busami dostawczymi dary dla Polaków mieszkających na Kresach.

– Wśród pierwszych pakunków, które rozwoziliśmy, były też w tym roku „Paczuszki dla maluszka” zorganizowane wspólnie z Fundacją Małych Stópek. Pojechaliśmy do Polki, która miesiąc temu urodziła dziecko. Tam trafiły również paczki żywnościowe. Dary rozwoziliśmy w środę, czwartek, piątek i sobotę – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Pomysł zorganizowania Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach zrodził się na lipcowej pieszej pielgrzymce z Suwałk do Wilna w 2014 roku.

– Jedna z pań, u której teraz byliśmy, stała przy drodze na pielgrzymce, częstowała nas marchewkami z własnego ogródka i kilkoma kanapeczkami. Wtedy zrobiłem zdjęcie pani Aleksandrze. Wróciłem do Polski, wrzuciłem w internet i okazało się, że ludzie chcą pomagać. Pierwsza paczka trafiła na Litwę jeszcze przed 11 listopada. Pojechałem z moim tatą na Wileńszczyznę, zawieźliśmy paczkę dla pani Aleksandry. Wracając stamtąd wpadliśmy na pomysł, by zawozić kilka paczek na Wileńszczyznę. Ostatecznie wyszło ich ok. 300. Co roku akcja jest coraz większa – wskazał Wojciech Woźniak.

Dary rozwożone są do szkół oraz osób indywidualnych. Fundacja Polskich Wartości pomaga Polskiej Szkole Podstawowej w Rakańcach, Polskiej Szkole Specjalnej w Solecznikach, Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkole Średniej im. Szymona Konarskiego oraz Klubowi Weteranów Armii Krajowej w Wilnie. Paczki docierają także do mieszkańców takich miejscowości jak: Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Czużekompie, Balańdziszki, Niemenczyn, Połuknie, Rudziszki oraz Nowa Wilejka.

– Zawsze na nas czekają. Ci ludzie strasznie tęsknią za nami. Każde spotkanie jest inne, ale podobne w tym sensie, że zawsze bardzo się cieszą, starają się nas ugościć już niemalże świątecznie. Te spotkania dają powera, aby dalej te akcje organizować. Uczestniczyliśmy w kilku koncertach patriotycznych i świątecznych przygotowanych przez dzieci w szkołach. Pomoc rozumiana jako przekazywanie przez nas paczek do Caritasu czy szkoły to jedno, ale indywidualne spotkania u ludzi w domach są najbardziej wzruszające.  Te są najbardziej ściskające za serce – powiedział prezes.

Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach to nie jedyna akcja zorganizowana przez Fundację Polskich Wartości w mijającym roku. Wśród patriotyczno-historycznych wydarzeń w 2018 r. znalazły się: Bieg Pamięci Żołnierzom Wyklętym „Tropem Wilczym”, Rodakom na Kresach – Wielkanoc, Wakacje Kresowe dla dzieci z Wileńszczyzny oraz Charytatywny Bal Niepodległości. Ponadto Fundacja doprowadziła do skutku wiele wyjazdów, m.in. do Ravensbrück w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci. Zorganizowano również wystawę upamiętniającą 30. rocznicę antykomunistycznych protestów z 1988 r. oraz uroczystości w Warszawie z okazji 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w których wzięli udział uczestnicy szczecińskich strajków lat 1980 i  1988.

– Staramy się robić dużo spotkań, pamiętać przede wszystkim o ludziach zwykłych, opozycjonistach. Opiekujemy są ludźmi tzw. trzeciego, czwartego szeregu – sporo robili, a znajomi czy Ojczyzna o nich zapomnieli – akcentował rozmówca Radia Maryja.

Fundację Polskich Wartości można wesprzeć zarówno dobrym pomysłem, jak i finansowo [czytaj więcej].

– Zawsze można napisać do nas wiadomość, jak ktoś ma pomysł, z chęcią odpowiemy, posłuchamy, skorzystamy. Zawsze liczymy na pomoc – mówił Wojciech Woźniak.

Monika Bilska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl