[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Dzisiaj Polska jest postrzegana w NATO jako niekwestionowany lider tej części Europy w wymiarze obronnym

Działania, które podejmuje rząd Zjednoczonej Prawicy, jednoznacznie wskazują na to, że Polska z takiego „Kopciuszka” europejskiego i NATO-wskiego wkracza do pierwszej ligi państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzisiaj Polska jest postrzegana w Sojuszu Północnoatlantyckim jako niekwestionowany lider tej części Europy w wymiarze obronnym – podkreślał Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiła się informacja mówiąca o tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozważa możliwość wycofania z Niemiec kilku tysięcy amerykańskich żołnierzy.

– Warto zwrócić uwagę, że w tej chwili w bazach amerykańskich w Niemczech jest około 35 tysięcy żołnierzy amerykańskich, gdzie około 9 – 9,5 tysiąca miałoby być wycofanych. Część spośród tych żołnierzy mogłaby trafić do Polski. To jest bardzo dobra informacja dla nas – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

Jak podkreślił wiceminister obrony narodowej, prezydent Donald Trump oczekuje, że państwa sojusznicze będą wywiązywały się ze swoich zobowiązań.

– Sprawa dotyczy rządu niemieckiego i jego postawy, jeśli chodzi o wydatkowanie środków budżetowych na obronność. Niemcy to niestety jeden z wielu ośrodków, państw, członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie realizuje zobowiązania wydatkowania dwóch procent Produktu Krajowego Brutto na obronność, w przeciwieństwie do Polski, która wydatkuje dwa procent PKB na obronność – wskazał gość „Aktualności dnia”.

– Donald Trump wielokrotnie mówił o tym, że jeżeli ktoś oczekuje gwarancji bezpieczeństwa, to musi w pierwszej kolejności realizować zobowiązania sojusznicze, ale w drugiej kolejności był to niejako „pstryczek” w kierunku Angeli Merkel odnośnie działań, które są podejmowane w relacjach Berlin-Moskwa dotyczących budowy gazociągu Nord Stream 2 i ograniczania bezpieczeństwa energetycznego w znacznej części Europy – dodał wiceszef resortu obrony narodowej.

Wojciech Skurkiewicz zaznaczył, że Polska cały czas zabiega o to, aby obecność wojsk amerykańskich w Polsce była coraz liczniejsza.

– Działania, które podejmuje rząd Zjednoczonej Prawicy – sprowadzenie wojsk amerykańskich do Polski w 2017 roku jako pokłosie szczytu NATO w Warszawie i dalsze działania, jak chociażby porozumienie podpisane w Waszyngtonie w ubiegłym roku pomiędzy Donaldem Trumpem a Andrzejem Dudą, które jeszcze o dodatkowych tysiąc żołnierzy zwiększa zaangażowanie i obecność wojsk amerykańskich w Polsce, jednoznacznie wskazują na to, że Polska z takiego „Kopciuszka” europejskiego i NATO-wskiego wkracza do pierwszej ligi państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

– We wschodniej flance Europy dzisiaj Polska jest liderem. Jest postrzegana w Sojuszu Północnoatlantyckim jako niekwestionowany lider tej części Europy w wymiarze obronnym. Dziś Polska nie tylko jest biorcą bezpieczeństwa, ale jest również dawcą bezpieczeństwa – akcentował.

Całą rozmowę z Wojciechem Skurkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj